Sova jako symbol moudrosti, ale také temnoty a smrti
Sova, noční pták s lidskou tváří
Především díky skrytému nočnímu životu, patří sovy k tajemným tvorům, kteří lidi od pradávna fascinovali. Jejich tichý let, jejich um orientovat se a lovit ve tmě. Jejich pronikavé hluboké, oči. Jako jediní ptáci je mají posazené dopředu. Díky takto položeným očím a obličejovému závoji připomíná její tvář lidskou lepku.
Nevěřili, že jsou pravé
Teprve před třiceti lety byly objeveny nejstarší jeskynní malby sov. Stalo se tak při průzkumu odlehlého údolí v jižní Francii. Jeskyňáři tehdy zregistrovali proudící vzduch, který utíkal ze skal vápencového útesu. Po odhrnutí suti se jim podařilo dostat do rozlehlé jeskyně plné maleb, které ovšem vypadali jako nové. Ukázalo se však, že jsou staré 36 000 let. Byly totiž důkladně zakonzervované mrazem. Jeskyně byla pojmenována po vedoucím výpravy, kterým byl Jean Marie Chauvet.
V mnoha lidských kulturách jsou sovám přisuzovány různé významy.
Jsou bohyněmi, stvořitelkami, léčitelkami, průvodkyněmi a strážkyněmi, symboly moudrosti ale také jsou děsivé, ďábelské, kamarádky čarodějnic a zvěstovatelky zkázy a smrti.
Antičtí jasnovidci používali sovu jako symbol toho co dělají – jasnovidectví. Tuto schopnost lidé viděli v jejich pronikavých hlubokých očích schopných vidět v noci. Moudrost je spojována především s bohyní moudrosti Athénou, která je často se sovami zobrazována. Prý též viděla v noci stejně jako sovy. Sovy jsou také spojovány s hinduistickou bohyní hojnosti a prosperity Lakšmí.
7000 rozhovorů v 30ti zemích světa
Davida Johnsna a jeho tým zajímalo co si o sovách myslí lidé po celém světě. Provedli 7000 rozhovorů ve 30ti zemích světa. Podrobněji se mrkneme právě na ty negativní myšlenky, protože i v dnešní době ovlivňují populace sov. Takové názory byly v 9 navštívených zemích. Jako indikátor toho, jak si sovy v té zemi stojí bral Johnson nejen rozhovory, ale i množství předmětů se sovami, které byly v té zemi k dostání. Například ve středoamerickém Belize, kde je sova nositelkou smůly našli za dva roky pouze 2 předměty.
Pro Japonce na ostrově Hokaido je výr Blankistonův bohem, který přináší ryby do řeky. Pro australské Biddulmuny (Nyungary) jsou sovy stvořitelkami jejich národa. Pro Jagany jsou sovy pálené stvořitelky potoků a řek.
Pro lidi z několika hlavně afrických zemí jsou sovy poslem špatných zpráv a smrti. Není totiž těžké si představit reinkarnovanou duši člověka v něčem, co jako přízrak s děsivým nočním křikem navštěvuje prázdné budovy. Jsou spojovány s čarodějnictvím.
V honduraském Olanchu je sova pálená obávaným zlým duchem sajícím krev kojenců. Jako prostřednice čarodějnic jsou vnímány v Malawi, Nigérii, Benimu a Togu.
Mnohde jsou proto pronásledovány. Ochránci přírody se tak snaží, aby si lidé uvědomili, že je to dávná pověra. Informacemi a přímým kontaktem se sovami se pak lidé učí je chránit a ne proti nim bojovat. Jonathan Haw, který se zabývá soví osvětou v Jihoafrické republice říká, že symbolika sov a smrti je možná spojená lidským cirkadiálním rytmem. Nejběžnějším důvodem smrti je srdeční příhoda, k těm nejčastěji dochází mezi 3 – 4 hodinou ranní. Tedy v době vysoké pravděpodobnosti, že člověk zastihne v blízkosti sovu.
Další teorii, proč si lidi spojují sovy se smrtí má Ital Mastrorilli. V duchu tradice někteří italští katolíci umisťují mrtvého před dům a obklopí ho svíčkami. Jejich světlo přitahuje hmyz, který pak loví sovy.
V Indii zas vidí souvislost s pohřby za svítání a soumraku.
Mnohde jsou sovy vnímány jak pozitivně tak negativně.
Jsou spojovány s čarodějnictvím, ale jsou to také významné hubitelky všudy přítomných hlodavců. Ve střední Americe předpovídají smrt, ale jsou součástí jmen. Pro Nyungary jsou to stvořitelky, ale zároveň jejich výraz pro noční ptáky znamená zlý – nebezpečný.
I v dnešní západní kultuře jsou sovy vnímány jako symbol moudrosti a štěstí a přesto se objevují v knihách a filmech po boku čarodějů. Jmenujme například Herryho Pottera nebo český film o dívce na koštěti Saxaně.
Rčení
Stará sová pálená nevleze do liščí nory – stáří a moudrost přinášejí správná rozhodnutí
Zabij chuchno (kupíška patagonského) a vyhneš se smůle
Přírodní znamení
Severoameričtí Irokézové berou volání sovy jako signál před blížícím se mrazem a sněhem. Začínají si tak dělat zásoby dřeva. Jako barometr prý soví houkání funguje i v Chile, kde přináší ranní mlhy. Puštík proměnlivý v Mexiku upozorňuje na „velké kočky“. Lovci z brazilského kmene Apuriná rádi slyší volání kulíška brazilského. Vědí totiž, že se v blízkosti nacházejí pekari.
Nejen sovy
Jako symboly se neobjevují jen sovy. Je to však ptačí řád, který se v etnlogických záznamech objevuje nejčastěji.
Zdroj:
Jennifer Ackerman , překlad Alena Klvaňová, 2024. Co sova ví – nové poznatky o nejtajnějších ptácích světa. Kazda. 317 stran. ISBN 978-80-7670-150-2 .
Více o knize tu
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Sova jako symbol moudrosti, ale také temnoty a smrti“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Rituál sázení - od díry ke stromu | Ledovka, náledí a námraza – není to totéž | Vřes obecný – přísada do piva, koště, okrasa a lék v jednom |
zobrazit více článků... |