Skvělá zpráva! Ustupuje kůrovcová kalamita
Příznivější počasí
Zdroj: Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.
Nejhorší je aktuálně situace na západě Česka
V posledních dvou letech se kalamita přesunula spíše do Čech. Loni byla nejkritičtější situace na Vysočině. Aktuálně nejproblematičtější je pomezí Ústeckého a Libereckého kraje a Plzeňsko. V posledním roce se podařilo nejvíce kůrovce omezit ve středočeském kraji. Naopak objem těžby kůrovcového dřeva v roce 2022 (oproti 2021) mírně stoupl na Olomoucku, na Zlínsku a v Moravskoslezském kraji. Tam však situace není tak vážná.
Vrcholové partie jsou na tom lépe
Většina zasažených ploch jsou oblasti do nadmořské výšky 800m.n.m.
Pro letošek se odhaduje další pokles, ale stále nemáme vyhráno
Pro letošní rok odhadují lesníci další pokles těžby kůrovcem napadeného dřeva o zhruba o 30 – 40% oproti roku 2022. Neznamená to však, že lesníci mohou přestat kůrovce sledovat a podnikat kroky proti jeho šíření. Kůrovec stále není pod kontrolou a v případě pro něj příznivých povětrnostních podmínek se může příznivá tendence opět zvrátit. Nejdůležitější je včas vyhledat a asanovat napadené stromy. Tomu mnohde brání nedostatek pracovních sil a ve státních lesích zdlouhavá byrokracie státních zakázek.
Kůrovcová kalamita začala v roce 2013
Vlivem pro lýkožrouta výhodných povětrnostních podmínek, čili tepla sucha začala kalamita v některých lokalitách České republiky už v roce 2013. Nejvíce gradovala v letech 2018 – 2020 které patří k vůbec nejsušším a nejteplejším v historii měření.
Více ve Zpravodaji Lesní ochranné služby
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Skvělá zpráva! Ustupuje kůrovcová kalamita“