Sčítání vodních ptáků - připojte se k nám
Proč se ptáci sčítají? Sčítání ptáků je důležitou činností z hlediska monitoringu vývoje početnosti světové (či případně evropské, národní apod.) populace daného ptačího druhu. Početní stav populace vypovídá nejen o vývojových trendech během roku, ale je také důležitý pro zjištění nepřirozeného poklesu početního stavu populace. Díky včasnému zjištění úbývání dané populace je možné zaměřit se na příčinu tohoto poklesu a eliminovat ji či úplně odstranit.
Dobrým příkladem je nedávné vyhlášení chráněného území o velikosti třicet tisíc ha v Kambodže z důvodu enormního poklesu populace dropa bengálského. Drop bengálský je kriticky ohrožený druh a právě v Kambodži žije největší populace tohoto druhu čítající asi tisíc jedinců. Průzkumy, které proběhly letos na jaře, ukázaly na silný úbytek této populace. Důvodem byla silná intenzifikace zemědělství, která se jihovýchodní Asii neustále rozšiřuje.
Jste-li z Prahy a máte-li zálibu v ornitologii, mohu vám sčítání vodních ptáků jedině doporučit. Cesta z Prahy netrvá do žádného ze sčítaných úseků nijak dlouhou dobu. Umožní vám odpočinout si od ruchu velkoměsta, a zároveň přispět k monitoringu vodních ptáků u nás. Ačkoliv první listopadové sčítání již proběhlo, neznamená to, že se nemůžete ke sčítání připojit. Mnohé úseky totiž nejsou dosud dostatečně obsazeny - několik lidí sčítá několik úseků. Délka sčítané trasy se pohybuje od 5 do 15 kilometrů. Většinou se jedná o sčítání podél břehu řeky.
Kromě zimního sčítání vodních ptáků ve středních Čechách probíhá v lednu mezinárodní sčítání vodních ptáků na celém území České republiky, do něhož se můžete také zapojit.
Fotografie:Jiří Bohdal - www.naturfoto.cz
autor:
Diskuze k článku „Sčítání vodních ptáků - připojte se k nám“