Ptačí hodinka potvrzuje: českým krmítkům vládnou sýkorky
Výsledky akce Ptačí hodinka 2023
Do akce, který probíhala od pátku 6. ledna do neděle 8. ledna, se zapojilo více než 28 000 dobrovolníků. A tato armáda dobrovolných pozorovatelů divokých ptáků po dobu Ptačí hodinky pozorovala a hlavně zaznamenala přes 517 tisíc ptáků.
Absolutně nejčastěji pozorovaným ptákem byla stejně jako v minulých letech sýkora koňadra, kterou v celkovém počtu 93451 ptáků zaznamenalo 85% pozorovatelů.
Další místa záleží na tom, podle čeho je chcete porovnávat. Pokud by šlo o celkový zaznamenaný počet ptáků, tak druhý byl vrabec polní se 76 265 pozorovanými jedinci, třetí vrabec domácí s 73 298 jedinci a čtvrtá byla sýkora modřinka s "pouhými" 44 633 jedinci.
Pokud data ale seřadíme podle toho, jak často byli ptáci na krmítkách pozorováni, tak je pořadí úplně jiné.
V tom případě je druhá sýkora modřinka, kterou vidělo 67% lidí, za ní kos černý s 54% pozorování a na čtvrtém místě hrdlička zahradní s 42% pozorování. Vrabec polní, který se z hlediska počtu pozorovaných kusů umístil na druhém místě, je z hlediska četnosti spatření pozorovateli až na pátém místě se 40%.
Pokud chcete výsledky prozkoumat podrobně, tak určitě navštivte přímo stránky Ptačí hodinky, kde si můžete výsledky seřadit podle nejrůznějších parametrů a můžete si je nechat zobrazit i pro jednotlivé kraje a okresy.
Velmi zajímavé údaje vám může nabídnout i mapa, která data zajímavým způsobem vizualizuje. Ta vám po přepnutí na zobrazování průměrného počtu ptáků v pozorování může například ukázat, že nejmenší počet sýkory koňader žije v Praze, v Brně a v Plzni.
Jestliže ale data a tabulky zkoumat nechcete, tak nemusíte. ČSO pro vás připravila přehledný letáček v PDF, kde všechny nejdůležitější informace naleznete pěkně pohromadě.
Data z pozorování dále ukázala, že jsou druhy nejčastěji pozorovaných ptáků na našem území v podstatě stále stejné. Mění se ale jejich pořadí.
Poslední roky u nás ubývá ptáků, žijících v lese. Strakapoud velký se propadl z pátého na deváté místo nejčastěji pozorovaných ptáků, podobný propad zaznamenala i sojka obecná, pěnkava obecná nebo dlask tlustozobý. V posledních letech naopak hodně rostl počet pozorovaných kosů černých - viz obrázek.
Ptačí hodinka ale ukázala i něco jiného, než jen počty ptáků v naší přírodě. Do akce se zapojilo více jak 3 000 rodin a desítky škol. Věk nejstaršího pozorovatele, úctyhodných 94 let, prozrazuje zájem i u našich seniorů. Takže přes všechny problémy, které dnes musíme řešit, není lidem stav a budoucnost naší přírody lhostejná. A to je rozhodně dobře, nemyslíte?
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Ptačí hodinka potvrzuje: českým krmítkům vládnou sýkorky“