Ptáče – kdy potřebuje pomoci?
Ptáče již vylétlé z hnízda
Takové ptáče poznáte podle toho, že stojí či běhá na nožkách a má již vyvinuté peří. Takové ptáče maximálně poponeste na bezpečnější místo. Rodiče o něm vědí, dokrmují ho již na zemi a dokáží je i vehementně bránit proti útočníkovi.
Ptáče vypadlé z hnízda
Vypadlé ptáče je ptáče, které je holé nebo má většinu peří ještě nedovyvinutou. Dlouhá pera ještě vězí v pouzdře, kterému se říká pisk. Nepostaví se na nožky. Takové ptáče potřebuje vaši pomoc. Ideálně najděte hnízdo ze kterého vypadlo a vraťte ho tam. Nemusíte si brát rukavice, či něco podobného, abyste nepřišli s ptáčetem do přímého kontaktu. Není to savec. Ptáci sice mají velmi dobrý čich, ale až na výjimky ho nevyužívají k rozpoznávání mláďat. Takže jim to nevadí když ptáče vezmete do ruky. Pokud se hnízdo nepodaří najít, nebo je nedostupné, je třeba se o takové mládě postarat. Největší problém bude prochladnutí. Mládě by mělo být teplejší než vaše dlaň. Pokud tomu tak není, zahřejte ho v dlaních, teplé látce či u teplé láhve. Líbit se mu bude i v dámském výstřihu :-).
Pokud otvírá zobáček, znamená to: „Dej mi honem něco jíst!“
Jako první pomoc u pěvců poslouží například malinké kousky piškotu namočené ve vodě. U vodních ptáků vločky či trhané pampeliškové listy namočené ve vodě. Holoubata a hrdličky si dají namočené či uvařené zrní. Dravci, rorýsi, datli, žluny, volavky či čápi samozřejmě nepohrdnou kouskem masa.
Jak je poznám?
Pěvci – zobák v koutcích lemován žlutou kůží
Holubi a hrdličky - zvláštně utvářený zobák s holou kůží okolo
Mladí dravci a sovy - se už v útlém věku vehementně brání. Mohou štípnout zobákem. V poloze na zádech dokáží pěkně podrápat.
I zákon říká, že volně žijící živočich patří do rukou odborníků, není tedy možné si jej vzít domů. Většinou to stejně končí špatně, protože takové ptáče rozhodně nevydrží, pokud mu utečete na osm hodin do práce. V případě, že se ho podaří odchovat a vypustit, takový mladý pták nemá příliš šancí se sám o sebe postarat a přežít. Je tedy nutné zavolat do nejbližší záchranné stanice a domluvit se co dál.
Viditelně zraněné ptáče
zavolejte nejbližší záchrannou stanici a domluvte se s odborníky co s ním.
zdroje:
zachranna-stanice.org
pomahamezviratkum.cz
cso.cz
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Ptáče – kdy potřebuje pomoci?“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Rituál sázení - od díry ke stromu | Ledovka, náledí a námraza – není to totéž | Sova jako symbol moudrosti, ale také temnoty a smrti |
zobrazit více článků... |