Přichází šesté masové vymírání druhů? Seriál Masový zánik druhů: Život na pokraji hledá odpovědi a souvislosti
Život na Zemi stál nejméně pětkrát na pokraji zániku, mimo jiné po katastrofické srážce s asteroidem nebo extrémních sopečných erupcích. Seriálem Masový zánik druhů: Život na pokraji provádí biolog Sean B. Carroll, který o různých aspektech, příčinách a souvislostech vymírání druhů diskutuje s vědci dalších oborů, předkládá důkazy v podobě fosílií a geomorfologických jevů a pomocí počítačových animací historické události ilustruje. Zkoumá také to, jaké si můžeme z historie vzít ponaučení pro naši budoucnost. U šesté vlny vymírání druhů totiž není otázkou, zda hrozí, ale kdy přijde.
Dinosauři zmizeli z povrchu zemského před 66 miliony let, zhruba 190 milionů let po předchozím, tzv. velkém vymírání, při němž zaniklo ještě více druhů. Éru dinosaurů pravděpodobně ukončil dopad obřího asteroidu o průměru nejméně 10 km, letícího rychlostí okolo 22 kilometrů za sekundu. Při jeho dopadu poblíž poloostrova Yucatán v Mexickém zálivu se uvolnila energie odpovídající 100 milionům jaderných bomb. Dopad způsobil vlnu tsunami o výšce 300 metrů, která se řítila nesmírnou rychlostí na pevninu. Zároveň bylo vyvrženo velké množství přehřáté horniny na oběžnou dráhu Země, odkud její kusy postupně „pršely“ zpět – došlo k extrémnímu skokovému globálnímu oteplení, při němž se mnoho dinosaurů doslova uvařilo zaživa během několika hodin. Hořící zbytky hornin mohly uvolnit do ovzduší velká množství jedovaté síry a kyseliny dusičné, což vedlo k narušení ozónové vrstvy a kyselým dešťům. Znečištění atmosféry prachem a chemickými látkami zabránilo pronikání slunečního světla a mnohaletá zima zničila většinu zbývajících ekosystémů.
Složitějším mechanismem a pomaleji dnes vymírá například medvěd grizzly v Yellowstonském národním parku ve Spojených státech, což je jedno z nejpřísněji chráněných přírodních území na světě. Ochrana území je však bezmocná proti miniaturnímu nepříteli, který vymírání medvědů způsobuje. Stavy medvědů v posledních desetiletích stouply ze 150 na 600, avšak dnes se největší zdejší šelma vrací opět na seznamu ohrožených druhů. Klimatické změny přispívají k zániku jednoho z jeho hlavních zdrojů potravy - olejnatých semen borovice bělokmenné, na jejichž porosty útočí určitý druh kůrovce. Ten sice žil na tomto území odjakživa, avšak oteplování klimatu způsobuje, že se šíří i do vyšších nadmořských poloh, kde dříve nedokázal přežít, a ničí zde rozsáhlé lesní porosty. A bohužel postupuje velmi rychle.
Seriál Masový zánik druhů: Život na pokraji bude vysílat kanál Viasat Nature ve čtvrtek 30. července 2015 ve 20:05 hodin.
Pro více informací o televizním kanálu Viasat Nature navštivte profil na Facebooku s názvem Viasat Nature nebo webovou stránku . www.viasatnature.cz.
autor:
Diskuze k článku „Přichází šesté masové vymírání druhů? Seriál Masový zánik druhů: Život na pokraji hledá odpovědi a souvislosti“