Předpověď počasí - Meteorologické modely
Kromě lokálních modelů existují modely globální simulující vývoj atmosféry na celé Zemi. Protože by výpočty byly příliš složité a dlouhé, mají tyto modely většinou menší rozlišení (cca 40 km grid), ale mají také delší předpovědní období. Americký numerický model GFS poskytuje předpověď až na 384 hodin, společný evropský model ECMWF na 240 hodin a britský Bracknell na 132 hodin dopředu. Kromě toho globální modely často poskytují i variantní simulace (v případě ECMWF 50 takzvaných ensemblových běhů).
Vstupními daty pro jednotlivé modely jsou všechny naměřené údaje z meteorologických stanic, družic, radarů a především balónových sond poskytujících údaje o stavu atmosféry ve vyšších vrstvách. Cílem modelů je pomocí počítačové simulace vývoje atmosféry vypočítat stav atmosféry do budoucna. Dynamické jádro modelu je tvořeno mnoha fyzikálními rovnicemi. Pro vlastní předpověď je východiskem aktuální stav atmosféry.
Výstupem z modelu jsou barevné mapky, na kterých jsou pomocí barev a jejich odstínů zakresleny předpokládané srážkové úhrny, teplota, rychlost a směr větru, tlaková pole a další meteorologické prvky a ukazatele.
Numerické předpovědní modely jsou v podstatě vůbec nejsložitějšími počítačovými programy na světě a proto jsou řešeny na takzvaných superpočítačích, tedy na těch vůbec nejvýkonnějších počítačích, které byly člověkem dosud vyvinuty.
Zdroj obrázků: http://www.watterzentrale.de
autor:
Diskuze k článku „Předpověď počasí - Meteorologické modely“