Polibek smrti: Jedem prý jako první disponovali savci
Julien Benoit a jeho kolegové z Institutu pro paleontologický výzkum na University of the Witwatersrand provedli důkladnou analýzu fosilních lebek therapsida známého jako Euchambersia a dospěli k velice zajímavému zjištění. Tento poruhodný tvor, který žil před zhruba 260 miliony let, dokázal zabíjet jedem.
„Jde o první důkaz nejstaršího jedovatého savce, jaký se kdy našel. Ještě překvapivější ovšem je, že nejde zrovna o druh, u kterého bychom něco takového očekávali,“ konstatoval Benoit a dodal:
„V současnosti jsou jedovatým kousnutím notoričti známí hadi, ale jejich fosilní záznam mizí v hlubinách geologických časů, asi před 167 miliony let... takže Euchambersia vyvinul jed 100 miliónů let předtím, než se první had vůbec narodil.“
Euchambersia měl kruhovou, širokou a hlubokou fossu (mezeru v lebce), v níž se nacházely jedové žlázy. Ty byly sítí kostnatých drážek a kanálků spojeny s ústy a špičáky.
Vědci rovněž odhalili dosud nepopsané zuby – dva řezáky s dochovanými korunkami a dvojici velkých špičáků – s ostrým hřbetem. „Takový hrbolatý chrup mohl usnadňovat vstřikování jedu do kořisti,“ uvedl Benoit.
Na rozdíl zmijí či třeba kober, které svůj jed do kořisti injektují aktivně – pomocí jehlicovitých drážek v zubech– tomuto therapsidovi jed proudil přímo do úst a do jeho obětí se tedy dostával pasivně (rýhami na vnějších stranách špičáků).
Zdroj: University of the Witwatersrand
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Polibek smrti: Jedem prý jako první disponovali savci“