Odhalení - novinky 5

autor: Lenka Kadlíková
Odborníci se rozcházejí v názoru na pohlaví Moji.


Co se dělo v pavilonu

Moja má narozeniny!

V sobotu Moja oslavoval/a svoje první narozeniny. A věřte, že nebyl/a sám. Kromě hostů z řad známých osobností se oslav účastnilo i mnoho lidí, kteří přišli do ZOO, aby zde prožili krásný den s programem pro děti. Spousta z nich si zde koupila propagační materiály projektu Odhalení a přispěli tak na výzkum goril ve volné přírodě. Stejnou věc můžete učinit i vy a to prostřednictvím internetového obchodu vydavatelství Českého rozhlasu - Radioservis.

A co se dělo přímo v pavilonu? Celá skupina dostala od ošetřovatelů mnoho laskomin, včetně dortu, který ovšem místo Moji spořádal Richard. Od moderátorů Odhalených Moja dostal/a dřevěné autíčko s ovocem. Na ovoce se vrhl její táta Richard a máma Kijivu. Moja si však potom autíčko zkoumal/a a hrál/a si s ním. K tomu však došlo až v pozdním odpoledni, kdy dospěláci odpočívali po vydatné hostině. V tu chvíli již auto bylo prozkoumané všemi soutěžícími.

Ospalá neděle
Po oslavě se to dalo čekat. Všechny gorily téměř celou neděli prospaly. Nejaktivnější byla Moja, která si hrála s autíčkem, které dostala. Na rozdíl od dospěláků si sním vyhraje. V tom jsme my lidé s gorilami stejní. Unavené však nebyly jen gorily. "Tady", ukazoval si kameraman a fotograf Odhalených, Khalil, na předloktí. "Tady mě bolelo tak, že jsem nemohl zvednout ruku. Vždyť já točil tolik hodin, že jsem na konci nemohl kameru ani udržet."

Hierarchie goril
Nová soutěžící Kamba začala třetí týden svého pobytu v pavilonu goril v pražské ZOO. Záběry kamer z pavilonu goril, které 24 hodin denně přenášejí obraz i zvuk na internetové stránky Českého rozhlasu, ukazují, že otázka změny hierarchie ve skupině ještě stále není definitivně vyřešena. Kamba si často i nyní dovoluje na Richarda, kterého před ní chrání společně Shinda a Kijivu. Dokonce se odvažuje odpočívat na dřevěných kůlech, které patří Richardovi a které do jejího příchodu ostatní samice obcházely velkým obloukem. I to je důkazem, že se můžeme v příštích dnech a týdnech dočkat řady zajímavých zvratů.

Aktuální dění v pavilonu nám popsal Marek Ždánský, vrchní ošetřovatel goril v pražské ZOO: "Co se týká vztahů, tak Richard si pozici upevnil. I tehdy když na něj občas Kamba - pokud si na ni Shinda dovoluje - pro mě nevysvětlitelně útočí na Richarda. Už to ale bývá jen minimálně. Skupina se postupně sžívá, čehož důkazem byl víkend, kdy Kamba poprvé vzala mládě Moju do ruky a začala s ním chodit. Byli jsme překvapení, zatímco Kijivu byla úplně v klidu, vůbec na to nereagovala. To je obrovské plus, původní rodina už Kambu bere za svou. Co se týká hierarchie, Shinda je na tom druhém místě (po Richardovi) jasná. Kamba se střídá s Kijivu, která je na posledním místě, ale Kamba to tak podle mě už nebere. Už je dost zkušená a stará, aby ji mrzelo, že není ta druhá." Jak se můžete dozvědět v jednom z magazínů Odhalených, i když nadále probíhají boje, u jídla je klid. Richard má nadále přednost a samice si bez problémů každá najdou to svoje."

Co se týče těch špalků: "Ne že by ho nějak vyháněla, ale když vidí, že Richard odpočívá na druhé straně, tak si tam jde v klidu lehnout. Ale jakmile se za ní Richard vydá, rychle vstane a odejde. Takže jenom využívá tu chvíli, kdy on tam není. Jemu to zjevně nevadí."

Bude se Richard pářit s Kambou?

"Minulý víkend měla menstruaci, což je zhruba tak deset až čtrnáct dní do chvíle, kdy přijde do říje, kdy bude samce svádět. A tehdy by mělo dojít k páření. Vychází to podle mých propočtů zhruba na 22. až 24. prosince, takže na Štědrý den nebo během Vánoc. Doufáme, že k tomu dojde. Musíme věřit, že se to povede. Kdyby se to hned na začátku podařilo, tak jako při setkání Richarda s Kijivu, byl by to obrovský úspěch." říká Marek Ždánský.

Hlasování

Otázka č.6 - Kterou z goril bude mít teď Moja nejraději?
Samozřejmě, koho jiného než mámu Kijivu.

Aktuální otázka zní: Kdo je největší komediant v pavilonu

Své hlasy posílejte na číslo 9033306 SMS ve tvaru:
Pro Richarda: HRA GR A
Pro Kijivu: HRA GR B
Pro Shindu HRA GR C
Pro Kambu HRA GR D

Z každé zaslané SMS účastník soutěže přispěje na záchranu goril ve volné přírodě a navíc má možnost získat tričko se speciálním znakem Odhalení.

Další informace

Pohlaví Moji
Přestože je Moje již jeden rok, stále není zcela jisté zda je to kluk nebo holka. Diky projektu Odhalení se podařilo získat unikátní záběry podle kterých, jak se pracovníci ZOO domnívali je možné určit pohlaví. Obrázky poslali na přední světová pracoviště. První ohlas přišel z Kamerunu - holka. Pak z Gorillakeepers - holka. Později posíla Marek Ždánský obrázky do Austrálie - kluk. Takže stále nevíme nic. V nejbližších dnech se to však snad dozvíme. Chystají se genetické testy.

Bezpečnost návštěvníků pavilonu goril.
Pokud jste někdy navštívili pavilon goril, ať už ten v Praze či v jiné ZOO, možná jste byli svědky velmi silného udeření gorily do skla, přes které se díváte. Obvyklé je to především v případě forografování. Jak bezpečné je toto sklo objasnil Marek Ždánský: "Sklo je 32 mm silné, jsou to čtyři osmimilimetrová skla nalepená na sobě a mezi deskami jsou ochranné fólie. Je to sklo neprůstřelné, není možné, aby ho gorila prorazila. Jednou v historii zahrady se stalo, že gorilí samec, ne že by prorazil to sklo, ale nějakým způsobem ho návštěvníci tak rozčílili, že jednou ranou bouchnul do skla a to popraskalo. To bylo ještě na starém pavilonu a byla to tři osmimilimetrová skla bez bezpečnostní fólie. Nebylo to tak, že by pěst projela sklem, ale skla jenom praskla. Tady je to ještě silnější sklo a je tam ta zmíněná fólie. Síla Richarda je samozřejmě obrovská, ale když už se jedná o sklo neprůstřelné, tak není možné, aby jeho pěst proletěla na návštěvníky. Není možné, aby se gorila nějakým způsobem dostala mezi návštěvníky."

Vzácná návštěva
Do pavilonu goril přišel premiér v doprovodu manželky Zuzany a dětí z dětského domova Hillary Clintonové. Možná že přišel dodatečně popřát prvnímu mláděti gorily narozenému v České republice - Moje. Společně s manželkou a dětmi z dětského domova zašli za želvami a navštívili také indonéskou džungli. Paroubek ochotně pózoval fotografům. Zmínil se také o tom, že je velmi rád, jak se zahradu podařilo po povodni v roce 2002 opravit. "Bude to jedna z nejhezčích zoologických zahrad na světě, ne-li vůbec nejhezčí," řekl.

Hygiena i goril

Všimli jste si někdy, s jakou láskou a citem olizuje Kijivu malou Moju? Jak jemně se jí dotýká v posledních dnech Richard? Osobní kontakty mezi gorilami v pražské ZOO nejsou vzácností, jsou plné vzájemných dotyků, překvapivě často si prohlížejí třeba uši. V tom je nejpilnější Richard. Jako by péče o čistotu boltců obou samic byla jeho hlavním úkolem. Zato k vodě mají gorily, zdá se, dost odtažitý vztah. V létě do ní sice často ponořují ruce, ale k tomu je nevede nic jiného než nepřekonatelná chuť vytrhnout ze dna nějaké chutné, šťavnaté rostliny. Podobně to dělají nížinné gorily v Africe, jak známe z mnoha filmových záběrů.

Na pár všetečných otázek ohledně hygieny odpovídal primatolog Radek Trnka.
Jak to vypadá u goril s čistotou? Jsou to čistotná zvířata, myjí se rády a jaký mají vůbec vztah k vodě?To je těžká otázka, nemůžeme antropomorfizovat zvířata, to znamená, že je těžké říct, jestli se udržují čisté nebo jestli jsou čistotné. Samozřejmě probíhá mezi jednotlivci v gorilí rodině péče o srst, probírání srsti, které má jednak sociální funkci a jednak i funkci praktickou. To znamená, že si vybírají parazity, drobné lupy a jakékoliv další nečistoty. Co se týče péče o srst, tak ten výzkum je směřován spíš na netypické projevy. Například v zajetí jsme mohli pozorovat vytrhávání srsti u narozeného mláděte v pražské ZOO, což může být právě takovýmhle abnormálním projevem z nedostatku jiných aktivit nebo ze stresu v zajetí atd.

To opravdu nepůsobí, jako že by lidoopi byli úplně čistotní. Jaký ale mají vztah k vodě? Dá se říct, že lidoopi se bojí vody, proto můžeme často vidět v zoologických zahradách vodní příkop. Tak úplně to neplatí o orangutanech, kteří jsou i ve volné přírodě pozorováni, jak například brodí mělké vodní toky.

Říkal jste, že péče o srst gorilích jedinců má i sociální funkci. Existují i jiné projevy, například vyndávání ospalků nebo čištění uší, které by měly podobnou funkci? Myslím si, že tohle také může nastat. Neviděl jsem to při vzájemné interakci, ale například u orangutana v ZOO Dvůr Králové jsem viděl, jak vymačkává "beďary".

To zní dost komicky. Povězte mi ještě, vybírají si gorily, koho budou čistit, nebo je to taková přirozená věc, že když se kolem někoho "ochomýtnou", kolem nějakého svého druha, tak ho začnou přirozeně čistit? Rozhodně, souvisí to s dominanční hierarchií ve skupině. Často se stává, že níže postavené samice mají velký zájem o to čistit ty výše postavené a samozřejmě téměř všechny samice mají zájem čistit hlavního stříbrohřbetého samce.

Jak je to s mládětem? Čistí ho vždy jen matka nebo se k tomu třeba připojí ještě i ostatní gorily? Někdy nastává tzv. tetičkovské chování, to znamená, že samice, která není přímou matkou mláděte, si mládě doslova půjčí a opatrně si s ním hraje, může mu probírat srst, starat se o něj atd.

Rozhovor vedl a článek sepsal Davn.

Nejdůležitější je potrava a odpočinek
Mnohé z vás při pohledu nejen na naše gorily určitě napadne, že to jsou líná zvířata, která většinu dne spí, odpočívají nebo jedí. Nejen z nás si myslí, že je to zapřičiněno tím, že žijí v uzavřeném prostoru. Odpověď na tuto otázku podal primatolog Radek Trnka: "Myslím si, že určitě, protože ve volné přírodě mají větší možnost se setkat například s jinými skupinami goril nebo i se solitérními samci, takže té aktivity v sociální oblasti je tam o hodně víc. Zároveň mají samozřejmě k dispozici o hodně větší areál než v zajetí, takže i to putování je delší a častější. Samozřejmě záleží i na velikosti skupiny. Když se podíváme na skupinu v ZOO Appenlheul, která je o hodně početnější než ta pražská, tak tam je dynamika skupiny o hodně vyšší, je tam větší počet mláďat, můžeme tam pozorovat hru, ale i ritualizované souboje mladých samců atd. Takže dynamika se samozřejmě zvyšuje s velikostí skupiny, protože ve volné přírodě - jak jsme už mnohokrát uvedli - se velikost skupiny pohybuje od deseti do třiceti jedinců."

Sledujte gorily



autor:
datum vydání:
16. prosince 2005


Diskuze k článku „Odhalení - novinky 5“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!