Odhalení - novinky 4
Co se dělo v pavilonu
Po boji přichází mír
Jak zajisté víte, odborníci se domnívali, že Kamba by mohla zaujmout místo první dámy v tlupě. Tak, jak tomu bylo, když byla ve Dvoře Králové a žila spolu se Shindou a Kambou po boku Tadaa. Vypadá to ale, že se tak nestane. Shinda s Kijivu už delší dobu žije v Praze s Richardem. Kamba se k nim přidala až před pár dny. První dámou se v Praze stala Shinda a v žádném případě nechce své místo předat Kambě. Proto jsme svědky šarvátek mezi ní, Kambou i Kijivu, která samozřejmě podporuje Shindu. Kamba, která nemá v Praze podporu Tadaa, si ve snaze získat co nejváženější místo začala dovolovat i na Richarda, který z ní má velký respekt a ustupuje jí. Každopádně, druhý den po vypuštění Kamby mezi Shindu, Kijivu s Mojou a Richarda probíhal klidněji než ten první.
Víkend ve znamení rvaček
"Hlavně se honili a rvali jak koně." Toto jsou slova ošetřovatele, který tak komentoval dění v pavilonu po své víkendové dvanáctihodinové šichtě. Všem zainteresovaným už je více méně jasné, že si Shinda udrží své výsostné postavení mezi samicemi. Otázkou však zůstává, zda se Kamba zařadí na druhé místo za Shindu nebo až za Kijivu. Druhou otázkou je vztah Kamby a Richarda.
Tady jsou doměnky:
- Respektuje stáří Kamby, a proto si na ni nedovolí.
- Má špatné zkušenosti se starou samicí (matkou?) z mládí.
- Není na staré.
- Nejdál dojde, když se bude zdráhat.
Další z doměnek řekl Marek Ždánský: "Vypadá to, jako by si Kamba uvědomila Richardův strach a řekla si. Když ho přemůžu, dostanu se na jeho místo čísla jedna ve skupině. Nebudu se muset zabývat ostatními samicemi." To se zatím ale Kambě nepovedlo.
Rodinné vztahy
V tomto týdnu se v Pavile konečně uklidnila atmosféra a Kamba se konečně začlenila do skupiny. Začala se o ní zajímat i Moja, která si na ní dokonce sáhla. Kamba kontakt neopětovala.
V minulých dnech také došlo k něžnostem mezi Richardem a Kijivu. Ta dostala od Richarda polibek a pohlazení. Marek Ždánský k tomu říká: "Richard měl Kijivu vždycky radši než Shindu, Shinda má drsnější povahu, Kijivu je jemnější, což Richard zřejmě dobře pozná a preferuje."
Zoolog pražské Karlovy univerzity dr. Daniel Frynta nám popsal situaci v naší malé gorilí rodině: "V současné době jsou nasnadě dvě možná logická vysvětlení. Richard jako jediný a vůdčí samec bude dále zastávat svou funkci stejně jako by tomu bylo v přírodě, za ním by byla Shinda, pak Kijivu a Kamba jako nová příchozí by se měla zařadit na poslední místo v hierarchickém žebříčku. Podle druhé úvahy by měla Kijivu jako nejstarší a nejskušenější samice zaujmout první místo."
Krom těchto dvou hypotéz pan Frynta zmínil ještě jednu neméně zajímavou věc: "Uvědomte si, že všechno to, co jsme až dosud viděli, je neobyčejně mírné. V podstatě k žádným silným projevům agrese nedošlo. Skoro u každého jiného zvířete by už tekla krev, gorily jsou neobyčejně přátelské a v jejich skupině jsou vztahy nadřízenosti a podřízenosti velmi jemné. Není to tvrdý vztah hrozného nadřazení a velmi nepříjemného podřízení."
Odhalení - hlasování
Otázka č.5 - Kdo bude Kambě nejvíce ubližovat?
Většina příznivců - diváků Odhalených správně odhadla, že na Kambu bude nejvíce útočit Shinda. Na druhém místě se počtem hlasů umístila Kijivu a na třetím Richard.
Aktuální otázka zní: Kterou z goril bude mít teď Moja nejraději?
Své hlasy posílejte na číslo 9033306 SMS ve tvaru:
Pro Richarda: HRA GR A
Pro Kijivu: HRA GR B
Pro Shindu HRA GR C
Pro Kambu HRA GR D
Z každé zaslané SMS účastník soutěže přispěje na záchranu goril ve volné přírodě a navíc má možnost získat tričko se speciálním znakem Odhalení.
Další informace
Drama nejen ve výběhu goril
Zatímco v pavilonu goril létaly přepravky vzduchem, pár kroků vedle od oken do pavilonu, ve společné expozici s lenochody, akuči a tamariny, se bojovalo o život. Jak se můžete dočíst na stránkách Odhalených, málem se zde utopil malinký tamarýn. Bylo štěstí, že se jedna z ošetřovatelek zrovna nachomítla o jejich expozice a dokázala porozumět hluchoněmým cizincům. Nakonec se za pomoci Marka Ždánského podařilo v misce s vodou se topícího malinkého tamarína zachránit. Tim to však neskončilo. Chvilku trvalo, než se ošetřovatelům podařilo přesvědčit jeho rodiče, aby ho znovu přijali.
Jak získat gorilu
O tom, že Pražská ZOO chce rozšířit skupinu goril si Martin Smrček povídal s kurátorem savců v ZOO Praha Pavlem Brandlem. Pavel Brendl říkal, že tento originální, pro gorily i ošetřovatele příjemný a bezpečný pavilon byl již od počátku projektován pro větší skupinu goril, tak aby se počet co nejvíce přiblížil tlupám ve volné přírodě. Takovou první vlaštovkou je Kamba, která by zde dle předpokladu mela plnit roli starší dámy, takové tetičky či babičky. Měl by to být takový uklidňující činitel. Momentálně to ale vypadá spíše opačně.
Co je potřeba udělat před přijetím nového zvířete?
"Samozřejmě nejdřív musíme takové vhodné zvíře najít. Jednak máme k dispozici plemennou knihu, ve které je možno dohledat, jaké gorily vlastně dnes v Evropě žijí, jednak chov goril v Evropě je koordinován prostřednictvím koordinátora ze zoologické zahrady v Appenheulu a ten samozřejmě každoročně vypracovává doporučení pro přesuny goril mezi jednotlivými zoologickými zahradami.
Takže když už jsme našli tu novou gorilu pro pražskou ZOO, tak potom musíme podstoupit ještě řadu byrokratických formalit a samozřejmě veterinární vyšetření. Naštěstí je současná byrokracie v rámci Evropské unie nepoměrně jednodušší, než bývala dříve. Než k nám to zvíře přijde, tak musí mít vystavený tzv. EU permit. Což je jakýsi pas, se kterým se bude gorila po celý život pohybovat uvnitř Evropské unie. Vždycky, když se stěhuje z jedné zoologické zahrady do druhé, tak tento EU permit se přesunuje s ní.
Dále musíme samozřejmě splnit veterinární podmínky přesunu. Vyšetření primátů jsou poměrně jednoduchá, většinou se vyžaduje jenom vyšetření trusu. Tam hledáme jednak parazity a jednak některé druhy bakterií. U všech zvířat obecně se dělá v případě přesunu vyšetření na salmonelózy a u primátů se dělají ještě vyšetření na některé baktérie, které jsou specifické pro primáty. Takže vyšetřujeme ještě shigelu a campilobacter. Ještě nám zbývá jedno poměrně velmi zásadní onemocnění všech primátů i člověka, a to je tuberkulóza.
Při tom se injekce aplikuje do očního víčka a dělá se to v celkové anestézii zvířete. Případný pozitivní výsledek se projeví otokem tohoto víčka a zvíře má přivřené oko. Možná to zní poněkud drasticky, ale celá ta procedura je opravdu víceméně bezbolestná a navíc se odehrává v anestézii, takže to zvíře o ní vlastně neví. Pokud získáme negativní tuberkulinový test, tak po vystavení příslušných veterinárních vývozních a dovozních povolení se gorila opravdu může stěhovat ze zoologické zahrady, čili v tomto případě do Prahy.", řekl Pavel Brandl.
O odhalené je zájem v cizině
"Zatímco komerční televize přejímají reality show z ciziny, Česká televize pustila na svou obrazovku originální projekt připravený Českým rozhlasem". Takto začíná článek o Odhalených na serveru iDNES. Po tom, co jsem si přečetla základní informace o odhalených mě přijemně překvapila tato věta: "Zájem o ni (Odhalené) mají v Austrálii, na Tchaj-Wanu, v USA, ale třeba také v evropské televizi BBC." Po této větě následuje pár otázek z rozhovoru mezi otcem projektu Odhalení Miroslavem Bobkem a redaktorem iDNES, který se týká nejen projektu Odhalení, ale i dalších projektů, díky kterým se Miroslav Bobek dostal do povědomí veřejnosti. Padla zde i otázka budoucnosti projektu Odhalení. Více na www.idnes.cz.
Další možnost jak podpořit gorily
Na stránkách odhalených přibyl odkaz na novou možnost jak podpořit gorily nejen v Pražské ZOO, ale zejména ve volné přírodě. V internetovém obchodě vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis si lze zakoupit slušivé oblečky či jiné předměty s motivem odhalených. Jejich zakoupením podpoříte záchranu goril nížinných ve Střední Africe.
autor:
Diskuze k článku „Odhalení - novinky 4“