Je to pták velmi atraktivního vzhledu, avšak v přírodě je snadno přehlédnutelný. Navíc je naše populace, kterou tvoří 4 až 5 párů na Českolipsku poměrně velmi plachá. V posledních letech pravidelně sleduji jeho hnízdění v oblasti Provodínských kamenů, kde jsem měl štěstí pozorovat jeho ladné pohyby a temperament při vyhledávání potravy. Přilétá k nám z Afrických polopouští brzy z jara a okamžitě si začne označovat své hnízdní teritorium typickým a nezaměnitelným zpěvem podobným hlasu všeobecně známé kukačky, nikoliv však dvojslabičném, ale přednášeném v jedné tónině trojslabičně. Tohoto zpěvu si všiml již zakladatel vědeckého názvosloví K. Linné a pojmenoval jej rodovým jménem Upupa, což plně vystihuje rytmus zpěvu.
V období vychovávání mláďat však žije velmi skrytým a opatrným způsobem života a na pastvinách, kde shání živočišnou potravu v trusu přežvýkavců, je plachý. Hnízdo si staví ve stromových dutinách, pískovnách v zemních norách, nebo i v hromadě kamení. Mláďata jsou poměrně s ohledem na lidský vkus poměrně nevzhledná a mají silně vyvinuty nadocasní žlázy s páchnoucím výměškem, kterým jsou schopna zasáhnout případného predátora.
Lze si jen přát, aby se u nás zalíbilo i nové generaci mladých ptáků a v následujícím roce se k nám opět v hojnějším počtu navrátila.