Proč vojáci za Války Severu proti Jihu chránili netopýry
K čemu byl vojákům netopýří trus?
Podle Zdeňka Veselovského, známého etologa, dokáže taková několikatisícihlavá kolonie amerického netopýra Tadarida mexikana nashromáždit na zemi za den až 40 tun trusu
Už v době této války bylo velmi dobře známo, že netopýří trus obsahuje velké množství ledku, který byl jednou ze základních složek střelného prachu. Jako ledky jsou obecně označovány dusičnany. Do střelného prachu se využíval dusičnan draselný KNO3.
Vojáci v této době měli jen velmi omezené jiné zdroje této látky, takže se jeskyně s netopýry staly strategickými místy, nejen při této válce, ale i jiných.
Náhodný objev při přípravě elixíru mládí a zlata
Podle Knihy o vědě Clifforda A. Pickovera za objevem střelného prachu stojí čínští alchymisté, kteří se snažili o výrobu elixíru mládí nebo zlata z jiných prvků. První zmínky o něm pochází z poloviny 9tého století. I Číňané nejspíš ledek získávali z trusu netopýrů v místních jeskyních. Tento objev, stejně jako mnohé další dlouho tajili. Do Evropy se dostal až o několik století později. Nyní se již na výrobu využívají jiné sloučeniny.
I dnes je však netopýří trus neboli guáno hodnotnou surovinou
Pro svůj obsah živin se netopýří trus dnes využívá jako přírodní dusíkaté hnojivo. Svým složením se řadí k těm nejlepším. Podle zkušeností ze Slovenska dokonce odpuzuje mandelinku bramborovou. Ochranáři jej využívají k nalákání netopýrů do budek. Je totiž prokázáno, že netopýři rádi sídlí tam, kde už nějaký netopýr někdy byl.
Chcete netopýří trus? Jděte za místním farářem.
Netopýři se rádi schovávají nejen v jeskyních, ale ve velké oblibě mají také třeba věže kostelů. Zkuste se poptat místního faráře, pokud zrovna v kostele ve vaší obci sídlí netopýři, budete mít jistě zdroj tohoto hnojiva zdarma. Pro kostel má totiž trus jako takový poněkud destrukční účinky a farář se jej jistě rád zbaví. Většinou mu s tím pomáhají místní ochranáři, kteří kolonii sledují.
zdroj:
VESELOVSKÝ, Zdeněk., 1964. Praobyčejná zvířata. Nakladatelství ČSM. ISBN 23-80-050-64
Clifford A. Pickover, 2020. Kniha o vědě. Argo, Dokořán. ISBN 978-80-257-3230-4, 978-80-7363-965-5
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Proč vojáci za Války Severu proti Jihu chránili netopýry“