Ne, vlci se nebudou střílet na potkání ani na Trutnovsku
Jaký vlk je považován za problémového?
Je to takové zvíře, které se opakovaně vrací do blízkosti člověka, útočí na stáda v ohradách a nelze ho zaplašit. Než se rozhodne o jeho odstranění z populace, je nejprve sledován pomocí obojku s GPS, který mu je nasazen po uspání uspávací šipkou. Je odvezen do odlehlejších míst. Teprve v případě, že se opět začne přibližovat ke stádům či lidem a selžou veškeré pokusy o jeho zaplašení může komise povolit odstřel.
Zejména na jaře se může jako problémový jevit osamocený mladý vlk, který čerstvě opustil svou smečku a nemá ještě dost zkušeností. Jak se ovšem ukázalo, například u vlka v Rudníku a Janských lázní, jejich nízká plachost pomine.
Opatření se týká sedmnácti honiteb na Trutnovsku
Toto rozhodnutí není paušální povolenkou k lovu v uvedených honitbách. Krajský úřad v Hradci Králové vydal rozhodnutí z podnětu Výzkumného institutu ochrany genofondů a Mendelovy univerzity v Brně a vychází z dlouhodobého plánu péče o vlka a z ministerského Pohotovostního plánu pro řešení situací při výskytu jedinců vlka s problémovým chováním. Podle královéhradeckého hejtmanství jde o první takové rozhodnutí v Česku.
Odstřel vlka v Královéhradeckém kraji mimo území Krkonošského národního parku (KRNAP) podle rozhodnutí kraje budou zajišťovat dvě vybrané instituce, a to Výzkumný institut ochrany genofondů a Mendelova univerzita v Brně ve spolupráci s uživateli honiteb. To vše po rozhodnutí pohotovostního štábu dle pohotovostního plánu.
Není tedy možné střílet vlky na počkání. V takovém případě se bude jednat o trestný čin.
Pohotovostní plán
Více o vlcích
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Ne, vlci se nebudou střílet na potkání ani na Trutnovsku“