Na Litoměřicku byli nalezeni další otrávení ptáci
Případy otrav se v oblasti vyskytovaly již vloni, kdy se zde otrávilo přes 20 dravých ptáků, včetně tří luňáků červených a dvou luňáků hnědých. Mezi další otrávené druhy patřila např. káně lesní, moták pochop nebo krkavec velký. Tehdy se však pachatele policii nepodařilo vypátrat, a ten nyní evidentně ve své činnosti pokračuje.
Otrávenou návnadu se ornitologům podařilo i najít. "V loňském roce to bylo kuře pohozené na poli, letos je to dospělá slepice a zajíc nebo králík," uvedl Václav Beran, člen výboru České společnosti ornitologické.
K trávení se většinou používá jed karborufan, který je však z důvodu své příliš velké jedovatosti a velkému riziku pro obyvatele již několik let v celé Evropě zakázán. Smrt dokáže přivodit již skutečně nepatrné množství několika miligramů a jeho účinky jsou velice rychlé. Oběť přitom neskutečně trpí, postupně ochrne a udusí se při plném vědomí.
„Pokládat otrávené návnady v přírodě může jen psychopat nebo silně mentálně zaostalý člověk, který si neuvědomuje, jakému nebezpečí vystavuje nejen ptáky a zvířata, ale i lidi žijící v okolí. Nemůžeme například vědět, zda se jed při dešti nedostane do zdrojů pitné vody v okolí,“ uvedl ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.
Pachateli v případě usvědčení hrozí vysoké pokuty nebo dokonce i vězení, neboť se pokládáním otrávených návnad dopouští hned několika trestných činů, včetně zabití kriticky ohroženého druhu zvířat, pytláctví a týrání zvířete, případně i obecného ohrožení.
„Těší nás, že policie nebere trávení na lehkou váhu. Doufejme, že se letos podaří pachatele najít a učinit jeho řádění přítrž,“ dodal Vermouzek.
autor:
Diskuze k článku „Na Litoměřicku byli nalezeni další otrávení ptáci“