Morfická resonance čili Sheldrake versus Darwin
Touto teorií se podle Sheldrakea dají vysvětlit například pokusy provedené nezávisle ve dvou laboratořích. Myši naučené nějakému originálnímu grifu nápaditého vědce se učí, stovky kilometrů odsud, stejnému triku daleko lépe. Zákon však údajně neplatí jen pro živou přírodu. Krystaly nové chemické látky krystalizují na první pokus pomaleji, než na pokus druhý. Tomuto faktu se říká "Vousový paradox", podle vousů chemiků, kteří minikrystaly údajně roznosí po světě.
Zdá se vám to stále jen fantazírování? Tato teorie se poměrně dobře ověřuje, je proto vědecká! Problém je v tom, že si nikdo přenos "zvyků" dobře neumí představit. Kvantoví fyzici zatím mlčí, ale sám autor teorie si dokáže představit jakési vlnění, které je specifické pro každý druh hmoty. Jsme tedy prošpikováni sítí vln?
Do vydání následovaly živé diskuse v médiích, a výzkumnici navrhli pokusy ověřující Sheldrakeovu hypotézu, včetně experimentů, do nichž se prostřednictvím televizního vysíláni zapojily milióny lidí. Výsledky jsou rozhodně minimálně zajímavé.
Zdroj:
Sheldrake, R. Teorie morfické resonance
autor:
Diskuze k článku „Morfická resonance čili Sheldrake versus Darwin“