Los evropský- svéhlavý samotář příbuzný srnci

autor: Lenka Kadlíková
Los patří k největším k největším evropským býložravcům. Patří mezi jelenovité, stejně jako jelen či srnec. Právě srnec je podle genetické analýzy jeho nejbližším příbuzným. Na rozdíl od nich ale žije samotážsky.


Největší „jelen“

Los je největším Evrospkým jelenovitým sudokopytníkem s nezaměnitelným lopatovitým parožím a nápadně převislým horním pyskem, které mu dodávají poněkud bizardní vzhled. Jeho dlouhé nohy se širokými kopyty pomáhají v pohybu měkkým terénem a při brodění vodou, ve které se ochlazuje a spásá břehový porost. Je to zdatný plavec.

Je uzpůsoben životu zejména v chladnější tajze.

Dává přednost mladým porostům na zimu se pak přesouvá do starších vyšších lesů, kde je nižší sněhová pokrývka. U nás v létě vyhledává vlhké bažinaté porosty v zimě se pak stahuje do sušších zejména borových a smíšených lesů, k zejména na pasekách vyhledává nálety listnáčů a mladé borovice.

Podobně jako jelen a srnec, i los v zimě rád okusuje kůru mladých stromků.

Nicméně jeho početní stavy, na rozdíl zejména od srnce, nepřestavují pro les riziko. Jeho hlavní potravou je ovšem bylinná vegetace a to zejména ta mokřadní. Trávu los nespásá. Právě jeho relativně úzká potravní specializace je jedním z důvodů, proč se jeho populacím u nás zatím nedaří.

U nás ho potkáme nečekaně spíš na Jihu

Aktuálně losy můžeme potkat zejména ve Skandinávii, Bělorusku, Ukrajině a Rusku. ČR patřila k nejjižnějším lokalitám výskytu. V 12 – 15 století byl ale vyhuben. Důvod? Jak jinak, nadměrný lov a změny v krajině.

V minulém století proběhly tři období, kdy se los krátkodobě stabilně vyskytoval v Jižních Čechách. Na aktuální tristní situaci losa v ČR má vliv uvolnění lovu v Polsku a také absence ochrany v Rakousku, kam česká populace migruje.

Po desítkách let se los letos objevil v české části Krkonoš. Přesněji u Žacléře kam připutoval z Polska. O tom, že se krkonošská příroda uzdravuje nesvědčí jen tento objev, ale i to, že se do této oblasti vrací šelmy jako je vlk.

Samotář

Kromě období říje los žije spíše samotářsky, miluje vlhčí lokality, kde si pochutnává na bažinných i vodních rostlinách. Zde se zdržuje zejména ve vegetační době. Pouze samice s mláďaty se na zimu sdružují do menších stád. Stejně jako jeleny a srnce, i losy uslyšíme zejména v období říje, kdy hledají samice.

Nebezpečí pro člověka?

Los je sám o sobě plaché zvíře, nicméně nebezpečná situace může nastat ve chvíli, kdy potkáte samici s mláďaty nebo říjného samce, kteří bývají agresivnější.

Lidské překážky

Tomu aby se los více rozšířil do českých lesů brání, podobně jako je tomu u šelem, hustá silniční síť a nepropojenost jednotlivých vhodných lokalit. Právě vytváření koridorů, kde se mohou volně žijící zvířata pohybovat a jejich populace prosperovat je jedním ze základních podmínek, které mohou zvýšit biodiverzitu české krajiny a je na to brán ohled v nově připravované legislativě.

Pokusy o domestikaci

Ve Skandinávii pokusy o domestikaci tohoto druhu. Nicméně nesetkalo se to s úspěchem. Svéhlavost a samotářkost těchto zvířat jaksi nejsou kompatibilní s potřebou větších stád a použitím nejen na mléko, ale i jako dopravního prostředku v bažinatých oblastech.

Los je poměrně problematickým druhem i pro zoologické zahrady. Například v Praze se daří losa odchovat až v posledních dvaceti letech. Nadějné jsou rezervace velkých kopytníků.

Zdroje:
Irozhlas.cz
Myslivost.cz
ZOO Praha
www.ceska-krajina.cz



autor:
datum vydání:
15. července 2024


Diskuze k článku „Los evropský- svéhlavý samotář příbuzný srnci“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!