Litometeory
Kouř (zakouření) je litometeor, který je složený výhradně z kouřových zplodin a je opět velmi podobný zákalu. Na rozdíl od zákalu je pozorován v omezených oblastech v blízkosti zdrojů kouře, které lze vždy s jistotou určit – nejčastěji se vyskytuje nad městy nebo při lesních požárech. Typický je zejména u menších sídel, kde ještě převládá topení uhlím.
Zakouření je velmi podobný prachový zákal, o kterém hovoříme pouze v případě následuje-li po prachové nebo písečné vichřici. Na území Česka se vyskytuje velmi zřídka - poslední potvrzené záznamy o jeho výskytu jsou z roku 1951.
Letos v létě, kdy se jižní Morava potýkala s dlouhotrvajícím suchem a při čerstvém větru, který zvedal z půdy suché částice a přenášel je na značné vzdálenosti jsme hovořili o zvířeném prachu. Za podobných podmínek vznikají rovněž prachové nebo písečné víry. Prachové nebo písečná vichřice jsou u nás vzácným atmosférickým jevem, ale poměrně často se k nám dostává například písek ze Sahary. A možná si vzpomenete na letošní únor, kdy se k nám dostal prach z Ukrajiny.
S výskytem litometeorů jsou také většinou spojeny zhoršené rozptylové podmínky, kdy koncentrace - zejména prachových částic, převyšují své imisní limity.
Podle zhoršení dohlednosti při výskytu některého z vyjmenovaného litometeorů rozeznáváme slabý jev-dohlednost mezi 4 až 10 km, mírný jev-dohlednost mezi 2,1 až 4 km, silný jev-dohlednost v rozmezí1 až 2 km a velmi silný jev, kdy je dohlednost <1 km.
autor:
Diskuze k článku „Litometeory“