Krásná malá chobotnička, kterou v přírodě raději nepotkat
Pokud varování nezabere, změní se chobotnička ve smrtící zbraň. Zbraň, která má na svědomí více lidských obětí, než třeba žraloci. Jed chobotnice kroužkované je jeden z nejagresivnějších biologických jedů na Zemi! Podobně jako u známého čtverzubce fugu je složen především z tetrodotoxinu, kromě něj obsahuje 5-hydroxytryptamin, hyaluronidas, tyramin, histamin, tryptamin, octopamin, taurin, acetylcholin a dopamin. Skutečně smrtící koktejl.
Zajímavé je, že chobotnice kroužkovaná má dvě jedové žlázy s různým jedem. První produkuje slabší jed, kterým chobotnice pouze omračuje kořist. Pokud ho na vás chobotnice použije, máte šanci přežít. Druhá jedová žláza je ale určena na obranu proti velkým predátorům. Proti tomuto jedu neexistuje žádný protijed!
Při napadení jedem od chobotnice kroužkované má člověk jedinou šanci na přežití - musí být okamžitě a po dobu následujících 24 hodin připojen na dýchací přístroj a musí se mu sledovat tep srdce. Po uplynutí této doby je ale vyhráno, jed se z těla bez vedlejších efektů odbourá. Pokud vás chobotnice napadne při potápění nebo jen při procházce na boso na břehu moře, nemusí být kolem vás nikdo, kdo by vám mohl pomoci. A sám člověk nepřežije.
Tak až na exotické dovolené narazíte na nějaké roztomilé zvířátko, už se ho raději nesnažte rovnou pohladit a vyfotit se s ním pro Facebook. Zkuste si nejdřív alespoň ověřit, co je to vlastně zač, jinak možná ani nebudete mít možnost toho litovat. Díky internetu je to dnes snazší než kdykoliv dřív ;-)
autor:
Diskuze k článku „Krásná malá chobotnička, kterou v přírodě raději nepotkat“