Kormorán velký byl vyškrtnut ze seznamu zvláště chráněných druhů, stát již nebude rybářům hradit škody
"Není logické ani účelné chránit druh, který již není ohrožen jako v minulosti, ale který je v současné době naopak přemnožen“, argumentoval mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík. Podle ministerstva by se mělo škodám, které kormoráni v rybářství působí, předcházet plašením a odlovem. "Stejně jako doposud se bude muset žádat o povolení, ale bude to mnohem jednodušší. Budou ho vydávat obce s rozšířenou působností, čili administrativa se značně zjednoduší," uvedl Vitík. S tím však Kratochvíl nesouhlasí. "Nové podmínky pro odstřel nelze v žádném případě považovat za zjednodušující, naopak budou administrativně mnohem více zatěžující," dodal. Odstřel kormoránů pro rybníkáře zajišťují myslivci a chovatelé ryb jim za to musí platit, obávají se tak možných ekonomických problémů. "Máme informace, že v rámci Evropy bylo mnoho rybářství, u kterých predační tlak kormoránů a vyder způsobil, že ty podniky zkrachovaly," uvedl vedoucí výroby Chovu ryb Jistebník Antonín Madzia.
Početnost kormoránů se již několik let reguluje také v Německu, Rakousku a Švýcarsku.
Kormorán velký byl na seznam zvláště chráněných druhů zařazen na přelomu 80. a 90. let, kdy u nás hnízdil jen v počtu několika málo párů a vyskytoval se zde hlavně na tahu. Nyní se hnízdící populace odhaduje na zhruba 300 párů. Největší škody však rybářům nepůsobí ptáci z hnízdící populace, ale stohlavá hejna ze severu, která se k nám pravidelně stahují na zimu.
Zdroje
www.ekolist.cz
www.ceskatelevize.cz
autor:
Diskuze k článku „Kormorán velký byl vyškrtnut ze seznamu zvláště chráněných druhů, stát již nebude rybářům hradit škody“