Kam až sahá Hranická propast?

autor: Bc. Petr Týfa
Jaká je hloubka Hranické propasti nacházející se na pravém břehu Bečvy v Národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic na Moravě nikdo nedokáže odhadnout. Průzkumy této oblasti sahají až do středověku. Podle Tomáše Jordána, lékaře Markrabství moravského, se o první pokus změřit hloubku propasti snažil dobrodruh Mára. Dna nedosáhl. Nebylo divu, vždyť ještě v dnešní době přesně nevíme, kam až propast sahá.

Hranická propast, jinak také Kmotrova tůň, Kmotrův Důl, Kavčí nebo Teplická propast vznikla v souvrství devonských vápenců moravskoslezského paleozoika. Mohutný kráter propasti se skládá ze tří svislých skalních stěn, které svírají strmý svah, po kterém se dá sestoupit do hloubky cca 69,5 metrů k hladině jezírka. Hlavní prostory jeskyně pak dále vedou pod jeho hladinou. Voda v propasti je minerální a obsahuje oxid uhličitý. Viditelnost je velmi proměnlivá, od 1 do 50 metrů. Teplota se pohybuje od 16.5 stupňů Celsia na hladině do 19 stupňů v 50 metrové hloubce.

Seriózní výzkumy hloubky propasti lze datovat do první poloviny 20. století. V roce 1903 se zdálo, že dna je dosaženo v 36 metrech, jak se však později ukázalo, propast zde nekončí, ale šikmo se svažuje dolů. Významným průzkumníkem hloubky propasti se stal v 80. letech RNDr. Jiří Pagoda z Olomouce. Ten pomocí sondy dosáhl do hloubky 260 metrů pod hladinou. Avšak toto měření nebylo uznáno, protože pokusu se nezúčastnil žádný další odborník.

V této době se rovněž o dosažení dna pokoušeli jeskynní potápěči. V květnu roku 1981 dvojice Luboš Benýšek a Fraňo Travěnec sestoupila do hloubky 110 metrů. Celková doba sestupu trvala 2 hodiny 8 minut. O dvanáct let později vytvořil Belgičan Michael Pauwels nový hloubkový rekord 155 metrů na území České republiky v zatopených jeskyních.

Rok 1995 znamenal zatím nejhlubší, vědecky doložitelný ponor do propasti. Pomocí průzkumného modulu R.O.V. Hyball se dosáhlo do hloubky 204,6 metrů. K dispozici byla i videodokumentace. Došlo však k několika komplikacím a technickým potížím - ovládací kabel robota se zamotal do fixního lana, avšak díky obětavosti záchranářů se jej podařilo rozmotat a robota vytáhnout.

Poslední údaje o hloubce Hranické propasti se objevili před dvěma dny (28.6.2006). Trojice potápěčů sestoupila nejprve do hloubky sedmdesáti metrů, odkud začali spouštět lano s olůvkem v délce 150 metrů. Lano se podařilo vymotat celé, aniž by bylo dosaženo dna. Tímto se ustanovila nová meta - 289,5 metrů (včetně suché oblasti). Fraňo Travěnec, který se zúčastnil i předchozích sestupů tvrdí o hloubce Hranické propasti: "Může to být jen o pár centimetrů, ale také o několik desítek metrů víc. Do čtrnácti dnů se do jezírka znovu potopíme. Spustíme znovu v těchto místech dolů lano - tentokrát o délce 450 metrů".

Kam až tedy sahá hloubka Hranické propasti? Někteří speleologové a geologové hovoří o možnosti, že dna se ještě dlouho nedočkáme. Může to být prý i v hloubce 800 metrů, neboť do této úrovně zřejmě sahá mocnost zdejší vápencové vrstvy.

Historie některých dalších průzkumů

42 metrů Pogoda 1963
82 metrů Kocián, Gregor 1968
88 metrů Brenza, Hany 1968
130 metrů Háša, Skoumal 1998
180 metrů Starnawski 2000
120 metrů Trdla, Votava 2002 - nález nové chodby v hloubce 120m, sestup proveden na CCR Inspiration

Použité zdroje:
www.novinky.cz
www.stranypotapecske.cz
propast.czweb.org
Kol. autorů (2001): Turistický lexikon A-Z, Čechy, Morava, Slezsko, Praha, Olympia

Foto: www.adrex.cz



autor:
datum vydání:
7. července 2006


Diskuze k článku „Kam až sahá Hranická propast?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!