Jak nám bobr ušetřil desítky milionů
Pár nocí práce bobra nebo týden práce bagru a 30 milionů k tomu.
Tady si bobří rodinka vybrala více než vhodnou lokalitu. Zabydleli se přesně tam, kde se mělo začít s revitalizací za 30 milionů korun. Dokonce na ní je už i stavební povolení. Řeší se to od roku 2018.
Co se bobrovi povedlo?
Výsledkem revitalizace měl být mokřad, který bude lépe zadržovat vodu v krajině, která byla za dob vojenského újezdu odvodňována. Právě odvodňovací strouhu si tahle bobří rodinka vybrala jako svůj domov a postavila zde několik hrází.
“První pobytové stopy bobra (okusy vrb) na Padrťsku byly zaznamenány v roce 2020. Již v dalším roce začal bobr s postupnou stavbou hrází na Klabavě pod Dolejším Padrťským rybníkem v místě hradícího zařízení, které odvádělo vodu při vypouštění rybníka do lučních porostů. Zde si vytvořil své první zázemí. Vykácel olšinu a upravil si terén pomocí nízkých hrázek v přeplavované louce. Další hráz vybudoval v místech po soutoku odtoku z rybníka a tzv. obtočné strouhy, kde převedl část vody do historického koryta Klabavy, které nebylo již v louce patrné mimo mírnou sníženinu. Došlo k dalšímu podmáčení nivy. Několik menších pomocných hrázek si vybudoval i na upraveném rovném korytě Klabavy. Vloni postoupil bobr dále do obtočné strouhy, kde vybudoval nejméně tři další hráze a vytvořil další rybníček, a pokácel několik mohutných topolů osik.“ píše se ve zprávě na webu CHKO Brdy.
Naší bobří rodinky v brdech všimla i zahraniční média, podle Gottfrieda Dresslera, komentujícího článek v rakouském tisku by si rodinka zasloužila pravidelnou poukázku do Hobby obchodu, aby pokryla případné potřeby na stavbě :-D.
Bobrovi děkuje i rak kamenáč
Spolu se snížením intenzity hospodaření na místních rybnících pomohla práce bobra ke zlepšení podmínek pro život vzácného raka kamenáče. Právě pro něj byla na tomto místě vyhlášena evropsky významná lokalita.
Proč bobr staví hráze?
Důvod je jednoduchý. Potřebuje zvýšit hladinu vody, protože se pod ní cítí bezpečně. Pod vodu také ústí jeho nory. Navíc vodu využívá k transportu materiálu, který využívá jako potravu nebo jako stavební materiál.
Ne všude je vítán
I stát si je vědom toho, že bobr dokáže napáchat i nemalé škody a to například zatopením polí, pokácením hospodářských nebo i vzácných dřevin v lese či parcích nebo poškozením hrází rybníků. V 19tém století zásluhou Schwarzemberského panství bobři po jejich vyhubení opět dostali šanci v Jižních Čechách. Začaly však problémy na rybniční soustavě, kde bobři páchali a i nyní znovu páchají nemalé škody. Jeho populace byla tedy opět zdecimována.
První programy na jejich současnou záchranu, začaly ve 20 a 30tých letech minulého století. Tyto snahy však již nebyly z důvodu získávání cenných surovin ale z důvodu záchrany druhu jako takového.
V současné době se diskutují dva názory, čistě ochranářský s tím, že případné škody jsou proplaceny státem. Druhým postojem je, že by bobr měl být běžně lovený druh v návaznosti na vznikající konflikty.
Kde jsou největší problémy a jak se řeší?
Největší problémy jsou aktuálně zejména na rybniční soustavě v Jižních Čechách ale i jinde. Známé jsou kauzy z Lednicko – Valtického areálu nebo Orlicko-ústecka.
Program péče o tento chráněný druh rozdělil ČR na tři zóny. V té první jsou Evropsky významné lokality výskytu bobra. Zde je bobr hlavním předmětem ochrany. Víc jak 85% území zabírá druhá zóna, kde je smyslem minimalizace negativních dopadů bobřích aktivit. Třetí oblastí je Jihočeská rybniční soustava, kde je přítomnost bobra nežádoucí a nemělo by zde dojít k rozvoji populace.
Aby se eliminovaly škody například na hospodářských lesích, využívají se takzvané nárazníkové zóny. Výsadba měkkých nehospodářských dřevin, kterým dá bobr přednost oproti vzdálenějším hospodářským nebo okrasným dřevinám. Testují se i různé nátěry a ohrazení jednotlivých stromů.
Jak ukazuje případ z Brd, ale i škody v Jižních Čechách, bobr dokáže být dobrý sluha, ale i docela zlý pán, který něco stojí.
AOPK – Zráva o staviteli z Brd
Lesy ČR studie Mendelu Ověření lesnických opatření proti škodám způsobených bobrem
Záchranný program pro bobra evropského
Reportáž v ČT
autor:
Diskuze k článku „Jak nám bobr ušetřil desítky milionů“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
![]() Jak hadi tancují? | ![]() Rorýs - spí za letu, ze země neodletí | ![]() Proč vojáci za Války Severu proti Jihu chránili netopýry |
zobrazit více článků... |