Jak měříme vlhkost vzduchu
K měření vlhkosti vzduchu jsou meteorologické stanice vybaveny třemi přístroji, které se vzájemně doplňují: psychrometrem, hygrometrem (vlasový vlhkoměr) a hygrografem.
Psychrometr
Psychrometr se skládá ze dvou staničních teploměrů – jeden je tzv. “suchý”měří skutečnou teplotu vzduchu. Druhý tzv. “vlhký”má teploměrnou nádobku obalenou psychrometrickým obalem tzv. punčoškou jejíž druhý konec je ponořen do nádobky s vodou upevněné pod teploměrem. Odpařováním vody na obalu se odjímá teploměru teplo a údaj na teploměru klesá. Velikost ochlazení závisí zejména na teplotě a obsahu vlhkosti ve vzduchu. Z údajů “suché” a “vlhké” teploty můžeme pomocí tabulek zjistit vlhkost vzduchu. Psychrometr umístěný v meteorologické budce nazýváme Augustův, uměle ventilovaný aspirační psychrometr je přenosný přístroj se nazývá Assmanův.
Vlasový vlhkoměr (hygrometr)
Vlasový vlhkoměr je založen na vlastnosti lidského vlasu prodlužovat se s přibývající poměrnou vlhkostí a zkracovat se s jejím ubýváním. Princip měření je postaven na změně délky vlhkoměrného tělesa způsobené vlivem změn atmosférické vlhkosti. Stupnice je od 0 do 100 %. 100% ukazuje úplné nasycení, 50 % poloviční nasycení vzduchu a 0% úplně suchý vzduch.
Hygrograf
Vlhkoměrným tělesem hygrografu je také svazek odtučněných lidských vlasů nebo speciálně opracovaná blána z hovězího střeva. Přístroj pracuje na stejném principu jako vlasový vlhkoměr.
autor:
Diskuze k článku „Jak měříme vlhkost vzduchu“