Dnes plynulo 150 let od zabití posledního šumavského medvěda

autor: Antonín Lágner
K dnešnímu datu se váže jedna pro člověka nepříliš lichotivá událost- přesně před 150 lety dne 14 listopadu 1856 byl na Šumavě uloven poslední kus medvěda hnědého (samice). Tím byl zároveň uloven poslední kus v Čechách. Nějakou dobu se ještě vyskytoval na Moravě.

Přes knížecí nařízení o ochraně posledních kusů (1801) klesal stále počet jedinců až do roku 1839 kdy byl uloven samec z posledního páru. Osamělá medvědice se potulovala po lesích až do roku 1856 kdy padlo rozhodnutí jí ulovit a po preparaci vystavit veřejnosti. Vynořili se obavy aby stará medvědice nepošla stářím, nebyla upytlačena nebo nepadla za cíl někomu v sousedních revírech kam občas zabloudila.

Šťastným střelcem kterému se podařilo onu poslední medvědici ulovit byl lesnický mládenec Jan Jungwirth kterému se poté přezdívalo Bärenhansel.

První lov byl uskutečněn již dne 8. listopadu. Tehdy ale medvědice lovce přechytračila a z leče unikla. Další lov se konal již 14 listopadu, s tím že na lov se přichystalo 112 lovců z toho 46 střelců. Podle následných výpovědí měl úlovek 230 liber. Pro zajímavost uvádím citaci z dopisu preparátora Václava Špatného.:

" 16.listopadu 1856 v 11 hodin dopoledne přivezl želnavský lesní posledního medvěda na Hlubokou k vrchnímu lesnímu úřadu. Jel s mackem přes Krumlov a Budějovice, kde vůz davem zvědavých diváků byl obklíčen. Od dotyčného úřadu provázeli medvěda veškeří myslivci do hlubockého skvostného hradu a uprostřed 3. náhradí složili jej na chvojné lůžko... Na knížecí nařízení shromáždili se všichni lesníci a myslivci v loveckém oděvu a opatřeni tesáky. Po 7. hodině ukázali se jeho jasnost panující kníže Jan Adolf ze Švarcenberka, její jasnost kněžna vznešená jeho choť... V tom čase, co se panstvo na macka dívalo, hrála knížecí kapela fanfáry. Čtvrtého dne byl mně k vycpání odevzdán. Šťastný mladý střelec Jan Jungwirth musel se panstvu na hradě hlubockém shromážděnému představiti. Byl tam výborně častován a 40.zl obdarován."

Dnes se můžete podívat na místo skonu posledního medvěda spatřit na nejstarší naučné stezce na Šumavě tzv.: Medvědí stezce. Huňáč je vystavěn v Muzeu Ohrada i s údajnou puškou kterou byl zastřelen. ( i když je na 100% jisté že to ona není díky tomu že medvědice byla ulovena dvojákem a ne jednohlavňovou puškou).

Zdroj:
Střelecká revue

Fotografie medvěda: Ondřej Prosický - www.naturephoto.cz



autor:
datum vydání:
14. listopadu 2006


Diskuze k článku „Dnes plynulo 150 let od zabití posledního šumavského medvěda“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!