Divocí koně se vrací z Čech do přírody Mongolska

autor: Martin Singr
Zoo Praha loni úspěšně transportovala čtyři koně Převalského do mongolského Khomiin Talu. Letos se chystá přeprava čtyř klisen do národního parku Gobi B. Součástí akce bude i přistání na nezpevněném povrchu v Bulganu.

Koně Převalského bude dopravovat armádní letoun CASA C-295M, který vzlétne z letiště ve Kbelích v pondělí 16. července ve tři hodiny odpoledne. Během letu budou dvě mezipřistání v Kazani a Novosibirsku. Po přistání na nezpevněné ploše letiště v Bulganu (úterý 8:35 SEČ, 13:35 místního času) na jihozápadě Mongolska bude následovat pozemní transport tři až čtyři hodiny terénním autem.

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek je dle svých slov nesmírně rád, že je Zoo Praha zapojená v aktivitách návratu koní Převalského do přírody. Navíc loni dovezené klisny zabřezly a přivedly na svět hříbata. Vedoucí mezinárodní plemenné knihy koně Převalského v Zoo Praha Evžen Kůs jen připomněl, že pro všechny klisny to byly první mláďata a to je do jisté míry unikátní.

ZOO Praha se v parku Gobi angažuje i jinak

Zoo Praha se v národním parku Gobi B již angažuje. Díky prostředkům České rozvojové agentury se zlepšuje fungování parku i život obyvatel v okolí parku. Pražská zoo zde například vystavěla domky pro rangery, seníky na seno pro koně a darovala strážcům dva terénní vozy. Nyní se zahajuje rekonstrukce nemocnice.

Do Mongolska pojedou čtyři klidné klisny

Samozřejmě je již nyní jasné, jací koně budou přepraveni do Mongolska. Vybrala se klidnější zvířata, která dále utlumí injekce. Jsou to nekontaktní klisna plašší povahy Anežka, méně kontaktní, dominantní klisna Greta, méně plachá a celkově klidná Xara a rovnež klidná Spela. Všechny klisny přišly na svět mezi roky 2007 a 2009. Pro všechny případy jsou vybrány i tři náhradnice.

Veterinář Zoo Praha Roman Vodička potvrzuje, že se pro převoz vybírala klidnější zvířata. "Transportuje se divoký kůň, tak jede vždy s rizikem a musíme jen doufat, abychom měli dostatečnou dávku štěstí. Asi nemá smysl vyčíslovat rizika," uvedl Vodička. Například loni při mezipřistání kolabovala klisna Lima, ale nakonec transport zvládla. Bobek říká, že zázraky nemá Zoo Praha předplacené a prohlašuje, že by považoval za úspěch, i kdyby se zvířata nedovezla všechna.

Pomáhá Mrož i veřejnost

Transport samozřejmě není levnou záležitostí. Jen let vyjde na 800 000 až 900 000, kompletní náklady budou podle Bobka kolem milionu a půl. Leteckou přepravu přitom zajišťuje pouze za úhradu přímých nákladů 24. základna Dopravního letectva v Praze Kbelích. Pomůže i společnost Nowaco a její nanuky Mrož, která přispěla částkou půl milionu.

Projekt podporuje i Česká rozvojová agentura v rámci programu Zahraniční rozvojové spolupráce ČR nebo Velvyslanectví České republiky v Mongolsku. Pomohla také německá nadace Heinz Sielmann Stiftung a veřejnost, která mohla zaslat DMS nebo nakoupit merchandising na stáncích "Pomáháme jim přežít".

Historie návratu koně Převalského do přírody

Koně Převalského byli na přelomu 60. a 70. let minulého století v přírodě vyhubeni a přežili pouze v lidské péči, zde hrála Zoo Praha důležitou roli v celosvětovém kontextu. Od 90. let dvacátého století se koně Převalského vrací do asijských stepá a polopouští. Loni, v rok svého osmdesátého výročí, vyslala první koně do Asie i Zoo Praha. Letos budou další čtyři koně dopraveny do pouště Gobi B. Právě tam byl koncem 60. let dvacátého století spatřen poslední divoký kůň.

Návrat koní Převalského do Gobi B začal v roce 1992 díky německým a poté i švýcarským organizacím. Na podzim 2009 zde bylo více než 150 koní. Krutá zima na začátku roku 2010 však počet srazila na pouhých 49. Nyní počet opět roste a čtyři nepříbuzné klisny z Evropy pomohou zdravému rozvoji této populace.



autor:
datum vydání:
2. července 2012


Diskuze k článku „Divocí koně se vrací z Čech do přírody Mongolska“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!