Čeští badatelé náhodou objevili čtyřicet let neviděného hlodavce
O týden později se jim podařilo pořídit fotografický záznam, na kterém se na udivené badatele usmálo štěstí v podobě desetiletí neviděné krysy dinagatské, plížící se nenápadně mezi trsy trávy a křovím. Název krysa nám pravda evokuje nepříliš vzhledného hlodavce, milujícího špínu a odpadky. Opak je ale pravdou, a zmíněný druh patří mezi skupinu tzv. obláčkových krys. Jedná se o středně velké stromové hlodavce, kteří nám svou převážně noční aktivitou a životem v korunách stromů mohou připomínat spíše veverky, které to přehnali s podvečerní kávou.
S dlouhým ochlupeným ocasem a huňatým, až šedočerným lehce rozčepýřeným kožichem vypadají velmi roztomile. Lednové záběry nejprve museli projít důsledným rozborem, po takové době totiž už téměř nikdo existenci velké obláčkové krysy nevěřil. Na filipínský ostrov Dinagat už dříve zamířilo několik expedic, které se pokoušeli tohoto charismatického hlodavce znovuobjevit, leč neúspěšně. Čeští vědci teď společně s Nadací na ochranu filipínské krajiny chtějí teď pečlivě zvážit kroky k ochraně tohoto mimořádného endemického druhu.
Článek byl uveřejněn 17.4 2012 na serveru Treehugger.com pod názvem „Czech researchers find allegedly extinct Philippine rat“.
autor:
Diskuze k článku „Čeští badatelé náhodou objevili čtyřicet let neviděného hlodavce“