Časté souboje samců mohou způsobit vyhynutí druhu
Být „supersamcem“ je samozřejmě skvělé, jenže pokud je šarvátek příliš, dotyčný druh se vystavuje většímu riziku vyhynutí. Plyne to ze studie, kterou provedli odborníci z londýnské School of Biological and Chemical Sciences.
Když je populace dostatečně velká a daří se jí dobře, častá účast v agresivních kláních o přízeň samic rozhodně nepředstavuje špatnou strategii. Jakmile ale nastanou nějaké problémy, může jít o cestu vedoucí k sebezničení.
Vědci pomocí počítačového modelu hledali odpověď na otázku, zda se „bojechtivá“ zvířata dokážou lépe vyrovnat s různými změnami životního prostředí (rostoucí teplota, acidifikace a tak dále). Výsledky byly jasné – čím je dané populace menší, tím vyšší je pravděpodobnost, že soupeření samců přispěje k jejímu vyhynutí.
Důvodem je skutečnost, že nikdy nemůžete mít všechno. Pokud investujete příliš energie do toho, abyste získali samice s nejlepšími geny (a zplodili s nimi potomky s nejlepšími geny), bude vám pak chybět v jiných situacích. Snadněji se tedy stanete kořistí nějakého predátora, zraníte etc.
V případě, že má populace více než 100 jedinců, výhody pohlavního výběru převažují nad jeho nevýhodami. Pro poloviční populaci to však už neplatí.
„Ačkoliv tyto výsledky mají v současnosti převážně teoretický charakter, jsou významné z hlediska zachování obrovského množství zvířat,“ upozornil spoluautor dotyčné studie Dr. Rob Knell.
Zdroj: EurekAlerts!
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Časté souboje samců mohou způsobit vyhynutí druhu“