Botanici a česká botanika
Řada nezasvěcených lidí považuje botaniku za ospalou konzervativní 'vědu'. V mnoha ohledech je ale opak pravdou. Stále jsou na světě i u nás popisována množství nových druhů (různé hodnoty), dozvídáme se mnoho nového o populační dynamice rostlin, stále více rozumíme rostlinným společenstvům, od základů se ve světle nových poznatků přetváří botanický systém, máme stále novější poznatky o evoluci rostlin. Botanika je aplikovatelná v ochraně přírody, pěstitelství, zemědělství, lesnictví, ukájí ale také zájem mnoha zájemců o samotné poznání něčeho zajímavého. I když pomineme možná ne velký přínos a význam této vědy přímo pro přežití lidstva a pro ukojení jeho spotřebních potřeb, v porovnání s jinými obory je přínos botaniky určitě nemalý - proč objevovat příhodné podmínky pro přežití lidstva v kosmu, když nejsme schopni zajistit vlastní přežití a poznání na rodné Zemi?
Českou botaniku lze rozdělit na odbornou (lokální x s mezinárodním dopadem) a popularizační. Naši odborníci mají i ve světě dobré jméno. Našim botanikům snad lze vytknout přílišnou zaměřenost na granty (finanční podpora 'smysluplných' projektů) a 'impakty' (vědecky významné mezinárodní publikace), takže zrovna popularizace příliš populární není. Jakoby neexistovalo nic mezi 'vědou' a popularizací. České popularizační weby a publikace jsou tak často spíše záležitostí 'hlupáků' zainteresovaných do botaniky srdcem.
Je těžké nestraně hodnotit botaniku coby student botaniky jedné přírodovědecké fakulty. Jiný pohled na tu botaniku jistě mají geobotanici a systematičtí botanici, jinak botaniku vnímají lesničtí a zemědělští botanici, zcela jinak vidí botaniku lidé nijak biologicky nezainteresovaní (každý máme tendenci vyzdvihovat 'to svoje'). Koho botanika více zajímá, lze doporučit botanický český (i mezinárodní) rozcestník botanika.nikde.cz a její poznámky.
autor:
Diskuze k článku „Botanici a česká botanika“