Biologie pěstovaných rostlin
Sám jsem se svojí taxonomickou diplomkou o pěstovaných magnóliích byl na pražské přírodovědě docela výjimkou až exotem a kvůli nepsaným koncepcím (do kterých "logicky" pěstované magnólie podle geobotanického děkana, prof. Kováře, nezapadají) mi bylo oficiálně znemožněno další studium a odborný růst. O co je to paradoxnější rozhodnutí, když výsledky mého studia by měly být zajímavé především z přírodovědného hlediska a když knihy a pořady pro nejširší veřejnost o pěstovaných rostlinách publikují a připravují veřejnosti dobře známí pražští přírodovědci (kdo nezná Větvičku, Skalickou...?). Také nepochybuji, že současné rozdělení si rostlin podle typu škol (pěstované - technika x "v přírodě" - přírodověda) je rigidní a omezuje i mezioborovou spolupráci (tendence dělat si "jen to svoje" a nepřijímání poznatků "od vedle"). V důsledku projevům biologie u pěstovaných rostlin není v současnosti věnována pozornost (techniky se zaměřují především užitkovost a přírodovědy pěstované kytky nezajímají prakticky vůbec).
Pěstování a pěstované rostliny
Malá důvěra taxonomů v pěstované rostliny je dána hned několika důvody. Jedním z nich je především genetická podstata studovaného materiálu - možné záměny taxonů rostoucích mimo místa svého přirozeného výskytu, nebezpečí umělého výběru rostlin k pěstování, dále to mohou být různá přizpůsobení se rostlin nepřirozeným podmínkám, ovlivňování růstu rostlin agrotechnickými zásahy apod.
Pokud jde ale např. o pěstované magnólie ze sekce Rytidospermum ("deštníkové magnólie" - Magnolia obovata, M. tripetala...) je situace poněkud méně komplikovaná. U dlouhověkých dřevin s nedávnou dobou společné introdukce lze vyloučit introgresivní hybridizaci, kdy by rostliny považované za "čistý druh" mohly nést geny druhu dalšího. Tento závěr mohu doložit i na některých kvantitativních morfologických znacích, jimiž jsem se zabýval v rámci své diplomové práce. Zrovna tak nepředpokládám cílený výběr rostlin určených k introdukci třeba s většími květy (rozdíly jsou minimální a mezi květy i téže rostliny individuální - šlechtitelské záměry lze jen těžko uplatnit o čemž svědčí mizivé množství a výskyt kultivarů spíše jen virového původu). Vzájemné záměny taxonů jsou značně nepravděpodobné při detailní znalosti morfologických znaků. Agrotechnické zásahy u deštníkových magnólií také nepřichází v úvahu - řez není vhodný a u tak velkých rostlin jako jsou magnólie stejně řez nemá vliv např. na velikost vegetativních orgánů a tím spíše na kvantitativní znaky orgánů generativních. Rostliny nejsou ani přihnojovány, jde vlastně o spontánní růst původních druhů dřevin např. v parcích. Naproti tomu lze vyzvednout podmínky stabilizační kultivace (pěstování taxonů v jednotných podmínkách), kdy je možno studovat projevy biologie nejen tak jak je známe z přírody, ale i z nepřirozených podmínek (něco jako nezávislé testy homogenátů ve zkumavkách analyzovaných v jediné laborce - tedy ne srovnávání nesrovnatelných výsledků). Nepřirozené podmínky navíc mohou umožnit i evoluční studium např. interkontinentálně rozšířených druhů, které také spíše zapadá do koncepce... - čeho myslíte? Takže v případě mého studijního materiálu jde vlastně o boj s pouhými předsudky botanických taxonomů, než o věcnou argumentaci a připuštění třeba i jen diskuze na téma taxonomie pěstovaných rostlin.
Proč uznávat nejen oborové publikace
Výsledky mé práce by mohly být publikovány v různých časopisech, tedy i těch "nebotanických". Publikace v nebotanických časopisech přináší opět diskriminaci, protože za odborný kvalitní článek bych jako botanik (nebotanik :-) ve svém oboru neměl získat žádné body, ačkoli přínos takového článku pro vědu by byl přinejmenším stejný jako od kolegy, který je "botanik" a publikuje jen "botaniku". To mne jen utvrzuje v názoru, že v současné době některým vedoucím vědcům "nejde o vědu" jako spíše jen o podporu toho, co se jim líbí, a proto "zapadá do koncepce". Na rigidnost tohoto systému doplácíme všichni - omezená mezioborová spolupráce brání mezioborovým objevům a praktickým aplikacím.
autor:
Diskuze k článku „Biologie pěstovaných rostlin“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Rituál sázení - od díry ke stromu | Ledovka, náledí a námraza – není to totéž | Sova jako symbol moudrosti, ale také temnoty a smrti |
zobrazit více článků... |