Bakterie na straně lidí
Rozhovor s panem Růžičkou
Jak fungují ČOV a bioplynové stanice?
Často neideálně, jsem ale schopen toto řešit.
V čem je problém a jaké nabízíte jeho řešení?
Mnohá zařízení nerespektují přirozené potřeby bakterií. Při respektování přirozených potřeb lze dosáhnout vyšší účinnosti zařízení, bránit šíření zápachu ap. Je to otázka dodržování technologické kázně i využití optimálních biotechnologií.
O co jde konkrétně?
Nejde jen tak měnit biologické materiály v bioreaktorech, které fungují podobně jako žaludek. Dále, aby bakterie pracovaly, je potřeba optimalizovat jejich množství. To souvisí s tím, kolik jich od počátku do procesu nasadíme.
Není to spíše alchymie?
Nepoužívám tabulky, ale jsem schopen rozvahou a zkouškami dojít ke zdárnému výsledku. V případě bioplynových stanic jsem schopen zvýšit efektivitu procesu o desítky procent, viz Zavidov, Rokycany…. Zkušenosti mám i z Kanady.
A co voda na přírodních koupalištích a rybnících. V nich také bývá problém s mikroorganizmy?
Jde hlavně o potlačení sinic a řas. Pomocí dodaných kulturních bakterií lze ustanovit rovnovážný stav biotopu, který omezuje vývin vodního květu. Voda je čistší, přitom úživná pro ryby.
Za jak dlouho jste schopen dát rybník do pořádku, aby se v něm dalo koupat a co to obnáší?
Zaleží o jaký rybník jde. Může být stabilizovaný během jedné sezóny, při nepříznivých podmínkách až třetím rokem - manipulaci ovlivňují různé faktory jako rybí osádka, břehové porosty způsob krmení ryb, režim letnění. Stačí mne kontaktovat, jsem schopen dorazit na místo, nasadit bakterie a místo sledovat. Výsledek je patrný v horizontu měsíce, u běžného rybníka cena nasazení bakterií rozhodně nepřevyšuje desetitisíce.
Zajímavé odkazy:
Základní problémy přípravy a provozu BPS
Voda a mikroorganismyZákladní problémy přípravy a provozu BPS
kontakt na biotechnologa Růžičku: ruzickova1@seznam.cz, tel. 724 275 846
autor:
Diskuze k článku „Bakterie na straně lidí“