Lezecká oblast Velký Rabštejn

autor: Tereza Vachoušková
Skály na Rabštejně patří mezi největší a nejznámější lezecké oblasti v Jeseníkách a na severní Moravě vůbec.

Z geologického hlediska materiál skal tvoří amfibolická břidlice. Skála je pevná, bohatě členěná a umožňuje jak stěnové lezení, tak lezení v převisech, komínech a spárách. Cvičné skály tvoří dvě skupiny. Přední skály – dosahují výšky 15-20m, zadní skály, na kterých stával hrad, dosahují až 35m.

Na zadních skalách leží zbytky hradu. Hrad byl postaven někdy na počátku 14. století. První zmínky o něm jsou z roku 1318. Od počátku 15. století neměl hrad stálého majitele, pouze se předával jako zástava. Na začátku 16. století byl hrad pro tehdejšího majitele příliš malý, tak v něm nechal bydlet pouze služebnictvo. V dalším období je uváděn jako pustý. Kromě Rabštejna lze nalézt asi 2 km od Rýmařova trosky hradu Strálek a nad Rešovskými vodopády zbytky Pustého zámku.

Zříceninu hradu Strálek najdeme v oblasti Stráleckého lesa jižním směrem od města Rýmařov. Hrad byl postaven na kopci nad tokem Stráleckého potoka. Ke zřícenině hradu se vydáme po červené turistické značce jižním směrem z náměstí v Rýmařově a dojdeme k rozcestí Pod Strálkem. Z tohoto rozcestí vede značená odbočka ke zřícenině hradu. V místech kde hrad stával dnes již najdeme lesní porost. Z původního středověkého hradu se dochovaly pouze okrouhlé valy, část obranných příkopů a zbytky základových zdí. Místo zříceniny hradu Strálek označuje turistická značka.

K Pustému zámku se dostanete nejlépe od hradu Rychleby - Pustý zámek je na protějším hřebenu. Ze silnice v údolí se začněte škrábat do protějšího svahu, až narazíte na starou zpevněnou cestu, po které se dáte doleva. Tam, kde silnice ostře zatáčí doprava, můžete pozorným okem uvidět onu terénní kupičku - to je Pustý zámek. Zůstala z něj opravdu jen patrná terénní vyvýšenina bývalého hradního jádra a pozůstatku valů.

Skály Rabštejn leží na jihovýchodním konci odnože hřebene, který je v prodloužení hlavního hřebene Hrubého Jeseníku. Přístup je zde ze sedla Skřítek po modré turistické značce (7 km) většinou po lesní asfaltové cestě. Z Bedřichova od hájovny po červené turistické značce (4 km), Z Rudoltic po modré turistické značce na rozcestí Hvězda a pak po žluté značce na Rabštejn.

Rabštejn to je na 180 cest většinou obtížnosti 3 až 6 UIAA, ale také se tam najdou nějaké 7, 8 a také dvě 9 a nějaká 10-. Cesty jsou dobře zajištěny kruhy, borháky, je možno vkládat vklíněnce apod.

Nedaleko skal se rozprostírá louka, kde lze volně tábořit. Na jejím spodním konci (dále od skal) stojí horská chata. Ubytování zde stojí 200,- Kč, o něco méně, pokud spíte ve vlastním spacáku. Před hospodou vytékal pramínek (pitná voda) z improvizované umývárničky - břidlicového kamene.

Po okolí lze dělat výlety na kole, dá se dojet i na Praděd. Hezky upravené je centrum Šumperku, nejbližšího velkého města, vedle kterého je asi nejbližší koupání: nádrž u obce Krásné, vedle koupání je hned restaurace s vyhlídkou na vodu.

Odkazy:
turistická chata na Rabštejně
lezecký průvodce

Zdroj:
www.adrex.cz
www.pazout.horolezci.cz
www.lezeniatd.cz

Fotografe:Markéta Macečková



autor:
datum vydání:
6. srpna 2007


Diskuze k článku „Lezecká oblast Velký Rabštejn“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!