Jak přežít setkání s medvědem?

autor: Mgr. Jana Hájková
Chystáte se na dovolenou například do slovenské přírody? Našla jsem pro vás několik tipů jak se chovat při setkání s medvědy, kteří jsou na slovensku momentálně velkým problémem.

V první řadě si pojďme říci, že dívat se na medvěda jednoznačně jako na krvelačnou bestii nejde. Pokud se ocitneme tváří v tvář tomuto až 340 kilogramovému mazánkovi, tak se nám to asi bude zdát směšné. Vždyť v tu chvíli si myslíme, že nás to monstrum chce jedině zabít. Opak ale může být pravdou. Tenhle tvor si jenom, stejně jako jiná zvířata, brání svoje území a případně svou rodinu. Pokud se v tomhle směru může někdo na někoho dívat jako na krvelačnou bestii, pak je to právo medvěda k nám lidem. Vždyť jsme to právě my, kteří nazýváme sportem kruté zabíjení, a nejen medvědů.

Na druhou stranu nemůžeme ale medvěda vnímat jako nějakou plyšovou hračku. Ani ta malá medvíďata bychom neměli podceňovat. Pravděpodobně nás v nízkém věku ještě fyzicky neohrozí. Mějme ale na paměti, že v blízkosti medvíděte je ve většině případů dospělý medvěd, ke kterému bychom ovšem už měli chovat jistou dávku respektu.

Nejlepší je se s medvědem vůbec nesetkat

To se lehko řekne, že? Ale jak to udělat, abych se nedoslal(a) do jeho blízkosti? V podstatě se není čeho bát, protože většina medvědů lidskou společnost nevyhledává. Naopak pokud nás zavětří už na dálku, kdy mohou ještě utéci, pak právě to udělají. V té chvíli se necítí být ohroženi a nevystavují se případnému riziku.

Jenže obzvláště v rekreačních střediscích naučili lidé medvědy chovat se jako synantropní živočich. To je případ, kdy se zvíře přibližuje k lidským obydlím za účelem nějakého zisku. Medvěd to dělá kvůli tomu, že chodí vybírat nezajištěné kontejnery, vymetá okolí lidských obydlí, jen aby dostal něco k snědku. Turisté z toho mají senzaci a medvědi ještě podporují tím, že je přikrmují. Jako atrakce to působí hezky, ale jaké následky to má, to už si většina z lidí, kteří zase odjedou, neuvědomí. Medvěd už se nesnaží shánět si potravu přirozenou cestou a radši chodí škemrat na lidech. Je to přeci jen jednodušší. Jsou známi i případy, kdy medvědi zaútočili ne na turisty, ale šli po jejich batozích, protože tušili, že v nich najdou nějakou tu mlsku.

A jak docílit toho, abychom se medvědovi pokud možno vyhnuli? Pokud zaregistrujete, že v oblasti do které se chystáte, je hlášen výskyt medvědů, pak na tato území raději ani nevstupujte. Pokud už se tak stalo, můžete zjistit přítomnost medvěda podle jeho trusu či škrábancích na stromech. Pak bych Vám doporučila, aby jste co nejrychleji danou oblast opustili.

V místech, kde je např. kvůli keřům a kopcům horší viditelnost, dělejte rámus. To by mělo upozornit na Vaši přítomnost a medvědice i s mláďaty budou mít dostatek času na odchod. Některé zdroje ale nedoporučují pískat. Medvěd to totiž může pokládat za ptačí zpěv. Narazíte-li na uhynulé zvíře, pak neváhejte a opět rychle opusťte danou oblast. Pro medvěda to nejspíš bude svačinka a mohl by k ní přibrat i Vás. A to přece nechceme.

Další důležitou věcí je pejsek. Vezmete-li ho s sebou na procházku, pak by jste ho měli mít na vodítku. Je totiž pravděpodobné, že pokud např. lovecký pes ucítí jeho stopu medvěda, pak se po ní vydá a medvěda pouze vydráždí. Jiný pes se s ním může jít „seznámit“ a pak se schová za svého páníčka. Takže pokud možno, nechávejte své mazlíčky raději doma.

A ještě jedna rada, hlavně pro ženy. Nepoužívejte výraznou aromatickou kosmetiku. Zvláště se nedoporučují přípravky s medovou, ořechovou či ovocnou vůní. Takže ani šampony tohoto typu není vhodné před plánovaným vstupem do lesa používat.

Pokud na takovémto území stanujete či bivakujete, nezapomeňte řádně zajistit své zásoby jídla. Pokud necháte batoh blízko stanu a otevřený, v lepším případě ráno zjistíte, že jste bez zásob jídla. Dobré je batoh umístit i několik desítek metrů od bivaku a přivázat na strom, na který medvěd nevyleze.

Co dělat, když už na medvěda narazíte

V každém případě se mu zkuste nejprve vyhnout. Pokud se Vám to nepodaří snažte se být klidní. V žádném případě nepouštějte své hlasivky na špacír, to by se Vám mohlo vymstít. Zkuste medvěda přelstít, dělejte většího. Natáhněte ruce do výšky a mluvte na něj klidným hlubokým hlasem. Je dost pravděpodobné, že už jen tohle zabere, on se otočí a radši odejde. Nikdy se mu ale nedívejte do očí. Pro něj je to výzva k souboji. Pořád ale sledujte jeho pohyby. Nesnažte se něco vyčíst z mimiky jeho tváře, to se Vám nepodaří. Zachovejte klid a neutíkejte. Pořád buďte k šelmě otočeni čelem. Pokuste se pomalu couvat. Nedělejte ale žádné rychlé pohyby, to medvěda jen vydráždí.

Nevydržíte-li zůstat v klidu a začnete utíkat, zkuste alespoň odhazovat části oděvu nebo batoh apod. To by mělo medvěda na chvíli odlákat a vy tím zvýšíte náskok a své šance na přežití. I když popravdě pořád se budou spíše blížit nulové hodnotě než kdyby jste to neudělali. Medvěd je zvíře velmi rychlé. Dokáže běžet rychlostí až 45 km/h, kdežto vycvičení sprinteři, na krátkou vzdálenost a ještě jen po rovince, zaběhnou rychlost kolem 33 km/h.

Další možností je vylézt na strom. Měli by jste si ale předem vyhlédnout dostatečně silný a hlavně vysoký strom. Měl by mít minimálně 4-5 m. Dospělý jedinci na stromy nelezou. To je výsadou mláďat.

Pokud se necítíte být tak dobrý jako opice, které mají ve šplhání po stromech praxi, ani tak zdatní v běhu jako gepard, máte ještě jednu možnost. Lehněte si na břicho. Anebo ještě lépe. Klekněte si, hlavu skloňte co nejvíce mezi kolena. Stehna tiskněte na hrudník a prsty spleťte a položte si je za krk. Tím ochráníte nejdůležitější části těla. Medvěd se pravděpodobně pokusí do Vás několikrát šťouchnout z jedné či druhé strany. Může se stát, že Vám drápy zaryje do za. Ale vydržte to. Nekřičte a vůbec se nehýbejte. Dělejte mrtvého brouka a on o Vás ztratí zájem. Až se uklidní tak máte skoro vyhráno.

Nejprve od Vás poodstoupí. To ještě není ta správná chvíle, kdy můžete vzít nohy na ramena. Bude si Vás hlídat a nespustí z Vás oči. Teď je velmi důležité nehýbat se a být potichu. Teprve po nějaké době si můžete dovolit pomalinku se začít pohybovat. Nejprve nějaké jemné náznaky jako např. pohyb prstem apod. Pokud zjistíte, že je vzduch čistý, můžete se zvednout a v klidu odejít. Medvěd není tvor, který by na Vás číhal někde schovaný a připravoval se na útok, to není jeho styl. Pokud ovšem zjistíte, že neodešel, zaujměte znovu polohu, která Vás nejlépe ochrání a vyčkávejte. Po chvíli můžete své štěstí zkusit znovu.

Takže jediné, co Vám můžu popřát je, aby jste se setkání s medvědem ve svém životě vyhnuli. A pokud k němu přeci jen dojde tak si možná vzpomenete na moje rady a třeba Vám nějaká z nich zachrání život.

Fotografie:Jan Ševčík - www.naturfoto.cz



autor:
datum vydání:
11. července 2007


Diskuze k článku „Jak přežít setkání s medvědem?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!