Analýza potvrdila výskyt ftalátů v dětských hračkách
Od ledna letošního roku začala platit vyhláška, která nedovoluje prodej hraček a předmětů péče o děti s nadlimitním obsahem šesti nebezpečných ftalátů (3). Mezi ně patří i DEHP a DINP, které byly zjištěny u jedné z testovaných hraček. "V souvislosti s plánovaným zpřísněním legislativy týkající se hraček a předmětů pro děti, jsme nechali na konci loňského roku provést analýzu pěti vzorků hraček z PVC a obalů na přítomnost esterů kyseliny ftalové. Jedna z testovaných hraček (vzorek č. 5 - nafukovací zvířátko zakoupené v Kotvě) obsahovala 30 % zakázaných ftalátů. Podle nové vyhlášky, která je v platnosti od 16. ledna, měla být stažena z trhu. Přesvědčili jsme se ale o tom, že tato hračka je i nadále v prodeji,” uvedl Mgr. Filip Gregor z Ekologického právního servisu.
Přestože test provedený na zakázku nevládních organizací byl založen na namátkovém výběru několika málo hraček, přinesl znepokojivé výsledky. Občanská sdružení upozorňují, že výskyt zakázaných ftalátů v hračkách či v dětském zboží není ojedinělým problémem.
"Během posledních tří měsíců upozornila Česká obchodní inspekce hned na několik případů (4) nevyhovujícího dětského zboží, v němž byly objeveny nebezpečné ftaláty. Zákonné normy nesplňovalo 6 výrobků určených pro děti," sdělila Mgr. Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitelů."Problém nebezpečných hraček je samozřejmě mnohem širší, jak ukázalo toto testování. Nicméně nebezpečí ftalátů je o to vyšší, že spotřebitel nedokáže vůbec odhadnout, zda v hračce pro dítě jsou či ne. Což je rozdíl například od hraček, které mají ostré hrany, případně drobné součástky a rodič ví, že by se dítě mohlo poranit či nějakou součástku spolknout. O to jsou zjištění více alarmující," doplňuje Picková.
Sdružení Arnika informovalo inspekci o výsledcích testů. "Podali jsme podnět na ČOI (5), aby zakázala prodej vadného výrobku a prošetřila ty, u kterých byl zjištěn vysoký obsah ftalátů," řekla Jopková.
Podle jejích slov zdravotní riziko pro dětský organismus kromě ftalátů představují i další látky zjištěné v testovaných hračkách: "Testy prokázaly přítomnost i jiných látek, jejichž používání je z legislativního hlediska sice povoleno, nicméně jsou či mohou být také zdraví škodlivé. Jedná se například o 4-nonylfenol, látku, která negativně ovlivňuje žlázy s vnitřní sekrecí. Přítomnost této látky byla zjištěna ve třech z pěti testovaných výrobků," upřesnila Jopková
Jelikož spotřebitel sám nepozná zda ta či ona hračka obsahuje nebezpečné látky, je lépe se vyhnout dětským předmětům z PVC. Tento plast je pro uživatele problematickým právě díky obsahu velkého množství aditiv, které se však během používání z PVC materiálu uvolňují a představují zdravotní riziko pro uživatele.
Testování hraček bylo realizováno v rámci projektu "Posílení ochrany práv spotřebitelů vytvořením právních kapacit spotřebitelských organizací", který je spolufinancován z programu Evropské unie Transition Facility spravovaném Nadací rozvoje občanské společnosti.
Přílohy:
(2) Přehled analyzovaných vzorků:
Na přítomnost esterů kyseliny ftalové a v některých případech 4-nonylfenolu bylo testováno celkem pět výrobků z PVC. Fotografie včetně popisu, informací o výrobci, zemi původu a místě nákupu jsou uvedeny ve zprávě dnes publikované na internetové adrese: http://bezjedu.arnika.org/downloads/PVC_hracky_2007_1.pdf. Níže najdete část z těchto informací včetně fotografie hračky, která obsahovala zakázané ftaláty. Testování provedl Institut pro testování a certifikaci, a.s. se sídlem ve Zlíně.
Vzorek č. 1: PVC obal na kostky. Zakoupeno v obchodním domě Kotva v Praze. Dovozce ADC Blackfire Entertainment, vyrobila firma GALT, Anglie.
Vzorek č. 2: Hračka Želvička. Zakoupeno v obchodním domě Tesco na Národní Třídě v Praze. Do- vozce Alltoys spol. s.r.o. Praha, vyrobeno v Číně.
Vzorek č. 3: Nafukovací balón – předmětem testování byl uzávěr balónu. Zakoupeno v obchod- ním domě Kotva. Dovozce Alltoys spol. s.r.o. Praha, vyrobeno v Číně.
Vzorek č. 4: PVC obal hračky "knížka". Zakoupeno v obchodním domě Tesco na Národní Třídě v Praze. Výrobce Simba Toys GmbH, Ně- mecko.
Vzorek č. 5: Nafukovací zvířátko. Zakoupeno v obchod- ním domě Kotva. Dovozce Alltoys spol. s.r.o. Praha, vyrobeno v Číně.
(3) Rostoucí obavy související s nebezpečím zvýšené expozice ftaláty vyústily až v přijetí direktivy Evropské unie 2005/84 o zákazu ftalátů v dětských hračkách a zboží. Na novou direktivu v České republice reaguje vyhláška 284/2006, která vyjmenovává zakázané estery kyseliny ftalové (DEHP, DBP, BBP, DINP, DIDP a DNOP) v hračkách a předmětech pro děti. Vyhláška vešla v platnost 16. ledna 2007.
(4) Přebalovací pult není bezpečný. - Tisková zpráva ČOI ze dne 10. 1. 2007 Kočárky nevyhověly požadavkům na bezpečnost (duplicitní popiska) - Tisková zpráva ČOI ze dne 2. 2. 2007
(5) Podnět ČOI
Česká obchodní inspekce
Ústřední inspektorátbr
Štěpánská 15br
Praha 2
Věc: Podnět k prošetření závadných hraček
Vážená paní, vážený pane,
v rámci chemické analýzy hraček a obalů, kterou na naši žádost provedl Institut pro testování a certifikaci, a.s. ve Zlíně (ITC) byl u jednoho z testovaných vzorků zjištěn 30 % obsah směsi bis(2-ethylhexyl)ftalátu (DEHP) a diisononyl ftalátu (DINP). Konkrétně se jedná o vzorek č 5. (viz přiložená studie). Jelikož tento výrobek nevyhovuje směrnici EU 2005/84 o zákazu ftalátů v dětských hračkách a zboží, na kterou reaguje česká vyhláška 284/2006, žádáme Vás tímto o vydání zákazu prodeje daného výrobku.
U dalších dvou vzorků (č. 1 a 3., viz přiloženou studii) byl ve dvou případech nalezen vyšší ester kyseliny ftalové o molekulové hmotnosti 418 g/mol. Konkrétní druh ftalátů nebylo možné přesně identifikovat, jelikož nebyly k dispozici příslušné standardy pro konfirmaci. Proto žádáme o detailní prošetření těchto výrobků, zda i ony neobsahují zakázané ftaláty.
Za sdružení Arnika RNDr. Jindřich Perlík
Sdružení ARNIKA
Chlumova 17, 130 00 Praha 3
tel./fax: +420-222 781 471
http://pvc.arnika.org
tiskový mluvčí Marek Jehlicka, 606 727 942, e-mail:marek.jehlicka@arnika.org
Vedoucí kampaně Mirka Jopková e-mail: mirka.jopkova@arnika.org, mobil: 602 880 141
Sdružení obrany spotřebitelů
Novákových 8, 180 00 Praha 8
tel: +420-224 239 940
http://www.spotrebitele.info
Mgr.Ivana Picková
Ekologický právní servis
Dvořákova 13, 602 00 Brno
tel: +420-545 575 229
http://www.eps.cz
Mgr. Filip Gregor, program GARDE Ekologického právního servisu, 775 154 083
autor:
Diskuze k článku „Analýza potvrdila výskyt ftalátů v dětských hračkách“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Expozice v Památníku zapadlých vlastenců prošla inovací | Druhý ročník
iniciativy
„Zelenější
zítřek“ | Češi za rok odevzdali 767 tun úsporných zářivek |
zobrazit více článků... |