Vstup škodlivin do lidského organismu, jejich transport a přeměny
První cestou je tedy naše dýchací ústrojí. Pojďme si nejprve říci, co to vůbec dýchací soustava je a k čemu slouží. Základní dělení této orgánové soustavy je na horní a dolní cesty dýchací. Horní cesty dýchací se skládají z nosní, příp. ústní dutiny. Následuje nosohltan a v těsném napojení na něj hrtan. Dolní cesty dýchací jsou sestrojeny z jedné průdušnice, na ní navazujících dvou průdušek a nekonečně mnoha průdušinek, které se zanořují do plic. Základní funkcí je přívod kyslíku do organismu.
A teď už ke vstupu škodlivin skrze dýchací ústrojí. Přes něj projdou jen poměrně malé částečky jako jsou plyny, páry a aerosoly. Plynné látky se přes stěny plicních sklípků dostávají do krve a tou jsou transportovány do tkání a jednotlivých buněk. Pevné a kapalné částečky se dostávají dýchacími cestami různě daleko. Největší (10 mikrometrů=10-5 metru) zůstávají v horních, popř. v dolních cestách dýchacích. Jemné prachové částice (<5 mikrometrů) pronikají až do plic, kde se mohou usazovat. Prach některých látek (např. azbestu, hliníku, berillia) může vyvolat fibrózu plic.
Další možností vstupu škodlivin do lidského organismu je kůže, kde dochází k přímému vstřebávání zejména kapalných látek (fenol, rtuť...). Žíraviny kůži dráždí a poškozují. Záněty kůže (dermatitidy) způsobují mimo jiné přírodní látky z rostlin (např. třemdava či bolševník). Tenzidy (např. saponáty) způsobují chronické záněty. Dehtové látky dokonce mohou způsobovat nádorová onemocnění. Takže ani tento přísun škodlivin není zanedbatelný.
V neposlední řadě jsou škodlivé látky přijímány také trávicí soustavou. Zmírnění lze dosáhnout dostatečnou osobní hygienou a hygienickým zpracováním potravy. Takto jsou přijímány cizorodé látky (xenobiotika) s potravou a nápoji.
Škodliviny jsou v těle přeměňovány procesem, který nazýváme biotransformace, který probíhá hlavně v játrech. Zde se škodliviny většinou mění na méně škodlivé látky. Dochází zde k procesu detoxikace. Na druhou stranu ale mohou vznikat i toxičtější produkty, např. Nitrosaminy.
Nepodceňujme tedy škodlivé látky a věnujme jim alespoň trochu pozornosti.
Vysvětlivky:
1 (aerosol)- koloidní směs
-mlha- kapičky kapaliny rozptýlené v plynu
-dým- částečky pevné látky rozptýlené v plynu
-kouř- kapičky kapaliny a částečky pevné látky rozptýlené v plynu
2 (fibróza plic)- v plicích se množí vazivová tkáň a plíce tak ztrácejí svoji rozpínavost)
Zdroj:
Chemie a životní prostředí (doplněk k učebnicím pro střední školy), prof. RNDr.
Jaroslav Vulterin, DrSc., SPN, 1992
www.doktorka.cz
autor:
Diskuze k článku „Vstup škodlivin do lidského organismu, jejich transport a přeměny“