Outdoor 5 - Batohy
Batoh nebo krosnu
Trend současné doby je takový, že krosny se přibližují velkým batohům a v batozích se natrvalo usadila nejen výstuha ale i konstrukce, která umožňuje zvednout těžiště nákladu tak, aby se lépe nesl. Tato konstrukce byla dříve výhradně doménou krosen. Díky své velikosti jsou však krosny užívány po celém světě jako prostředek pro zásobování míst, ke kterým není jíný než pěšší přístup. Dá se v ní velmi dobře přenést i objemné harampádí.
Kam jaký batoh
Na jednodenní výšlap nám postačí jednoduchý batůžek do třiceti litrů. Nejsou nutná extra vyztužená nastavitelná záda ani bederní pás za předpokladu, že každý výletník má svůj batoh. Čtyřiceti až šedesátilitrový batoh se hodí na víkendovou a vícedenní turistiku. Pokud máme zajištěné noclehy a netáhneme se se stanem, karimatkou a spacákem, myslím, že postačí i čtyřicítka. Jestliže však tyto nocležné pomůcky poneseme s sebou radím větší batoh. Na delší pobyt v přírodě i v drsnějších podmínkách je třeba zabalit do báglu nad šedesát litrů. Nechcete přece někde zmznout, nebo trpět hlady.
Co se týče batůžků na cykloturistiku je vhodné aby měl takové vychytávky jako camelbak či jinou tekutinu s hadičkou, pomocí které může cyklista pít aniž by sahal po láhvi. Možným řešením je také kapsa, do které si později koupenou nádobu s hadičkou vložíte. Další drobností která potěší je možnost připevnění přilby na batoh, pokud se v nekončícím stoupání nechceme pařit pod přilbou.
Na našem trhu se vyskytují i takzvané lezecké batůžky, ty mají navíc ůchyty na mačky, cepíny, karabiny a další nezbytnosti potřebné k této aktivitě. Měly by mit alespoň dvacet litrů.
Nosný systém batohů
Dobrý nosný systém dokáže velmi dobře rozložit tíhu batohu na bedra a ramena. Nosné pásy by měly být měkké a nikde by neměly tlačit. Samozřejmostí je možnost nastavení jejich délky bodle postavy. U lepších batohů můžete najít i hrudní pás, který zaručí pevné usazení popruhů na ramenech a přitom nijak neomezuje.
Velmi důležitou součástí nosného systému batohu je bederní pás, který dokáže podatatně odlehčit našim ramenům a zabrání kymácení batohu. Měl by být dostatečně polstrovaný, aby nikde netlačil. Spona by měla být dostatečně pevná, aby se sama neotevřela, ale naopak ji musíme dokázat velmi snadno rozepnout ve chvili, kdy se potřebujeme batohu rychle zbavit. Například při pádu do vody či v lavině.
Většina nosných systémů batohů je vybavena i takzvanými balančními dotahy. Jsou to popruhy, které nám pomůžou co nejoptimálněji nastavit selý nosný systém. Přitahují batoh k ramenům a tím zajistí jeho lepší stabilitu. Jsou připevněny jedním koncem k nosnému popruhu a druhým k výstelce zad batohu. Musí byt možnost je nastavit při nasazeném batohu, aby byla zaručena možnost za chůze regulovat přenos zatížení z ramen na b
edra a naopak
Záda batohu
Záda každého většího batohu, který ponesete delší dobu by bezpodmínečně měla být vyztužená. Výztuha Vám pomůže nejen zpřijemnit nesení těžkého, narvaného batohu, ale také je ideální k tomu, aby se Vám dobře šlo s batohem do půlky zaplňěným a s lyžemi připevněnými na bocích. Záda batohu by měla být dostatečně měkká a zajišťovat dobré odvětrávání. V současné době však není systém, který by zaručil to, že se záda pod batohem opravdu nezapaří. Z dnešní nabídky se mi jeví jako nejlepší možnost batohy se zádovou síťkou, která v podstatě odděluje záda batohu od zad turisty. Je dostatečně pevná a přitom se dobře vytvaruje podle zad a drží batoh na svém místě.
Optimální nastavení batohu
Při zkoušení batohu nejprve povolte všechny popruhy nosného systému. Bederní pás nastavte do oblasti kyčelních kostí, zapněte si ho a podle potřeby dotáhněte. Pokud bederní pás umístíte moc vysoko, bude Vám mačkat žaludek a pokud bude zas nizko, nebude přebírat tolik tíhy z ramen a za chvíli vás budou od batohu bolet záda. Nyní dotáhněte nosné popruhy.
Dalším krokem je nastavení zad. Pokud máme batoh který má nastavitelnou délku zad, orientujeme se bud podle písmen S, M, L, XL, XXL. Jedná se o klasické konfekční velikosti, takže byste nemeli udělat chybu, když si batoh nastavíte podle té své. Ne na každém modelu ale toto značení najdete. Obecně platí, že by horní čast nosného popruhu měla být připevněna asi 5-10 cm pod ůrovní ramen. Podle potřeby dotáhněte nosné a stabilizační popruhy.
Balení batohu
I když máte sebelépe seřízený batoh, není to k ničemu pokud do něj správně nezabalíte veškerou výbavu. Ty nejtěžší věci příjdou do středu batohu a co nejvíce k zádům. Jen tak zaručíme dobrou stabilitu a komfortnější nesení batohu. Pokud necháme nejtěžší věci nahoře, bude se nám batoh nahoře ohýbat. Pokud je dáme dolů, můžeme si být jisti, že nás bude táhnout dolů více, než je zdrávo.
závěrem
Před koupií batohu si nejprve řádně rozmyslete na jaký účel batoh kupujete. V prodejně si batoh řádně vyskoušejte včetně bederního pásu a poprůhů nastavení zad. Svého společníka požádejte, aby se Vám na batoh pověsil a simuloval tak plnou zátěž. Pokud jste sami, neostýchejte se nechat si ho naplnit. Ne však papírem, ale skutečnou zátěží. Jen tak zjistíte, jestli vám vyhovuje nosný systém daného batohu.
autor:
Diskuze k článku „Outdoor 5 - Batohy“