Stránská skála
V minulosti se zde také těžil dekorativní vápenec.
Za druhé světové války Němci uměle vyhloubili štoly a podzemní haly a chtěli sem přesunout stroje na výrobu letadel, aby výrobu chránili před případnými nálety. To se jim však nepodařilo dokončit a štoly zůstaly nevyužité. Volně přístupná je část chodeb z několika vchodů, část je uzavřena jako kryt civilní ochrany. Celkem dolní patro chodeb čítá kolem 700 metrů.
Na Stránské skále se vyskytují mnohé teplomilné druhy rostlin a živočichů. Na jaře uvidíte fialové květy koniklece velkokvětého, a v létě se stráně barvami přímo rozzáří. Koberce mateřídoušky a šalvěje lučního omamně voní, dlouhé bílé chlupaté stonky kavylu se vlní ve větru, jasně růžové malé kvítky hvozdíku září mezi drobnými bílými květy osivky jarní a tolity lékařské. Na skalách najdete netřesky, lomikámen trojprstý, a všude mnoho druhů stepních trav - stačí si jen sednout a budete se divit, kolik jich je.
Skála vhodná k lezení se táhne na vrholu kopce, je dlouhá přibližně 500 metrů a vysoká do 20 metrů. Můžete zde boulderovat, lézt jednoduché i složité cesty, především s horním jištěním. Prakticky kdykoliv v letních měsících tady narazíte na lezce, je to vlastně nejdostupnější brněnská lokalita. Zde najdete popsané lezecké cesty, obtížnost i mapku.
autor:
Diskuze k článku „Stránská skála“