V rozkvetlé jihlavské zoo další dva přírůstky

autor: ZOO Jihlava
Jedním je nejmenší druh poníků, pony shetlandský a chřestýši stříbřští

Mezi "nej" jihlavské zoo patří i několik zvířat, která jsou nejmenší svého druhu. K nim se řadí i pony shetlandský - nejmenší z malých forem koně domácího. Jihlavské rodince těchto poníků se za 7 let narodilo celkem 8 mláďat, z toho 7 samečků a jedna samička.

O to větší radost udělala chovatelům malá samička, která se narodila 10. května. Maminkou je devítiletá Viktorka, původem z děčínské zoo, a otcem jedenáctiletý strakáč Venoušek z Olomouce. Malá kobylka se má čile k světu a vesele se prohání ve venkovním výběhu.

Původním domovem shetlandských poníků (Equus caballus) jsou pusté a větrné Shetlandské ostrovy. Nerostou tam stromy a na slabé vrstvě kyselé půdy může růst jen tuhá tráva a zakrnělý vřes. Ty jsou základem stravy poníků a spolu s nehostinným prostředím určují jejich charakter i postavu. Srst se mění podle roční doby - v létě je hladká, hustá a tvrdá, v zimě narůstá podsada. Vytrvalý, odolný a skromný poník se osvědčil v mnoha úlohách. Sloužil v dolech s úzkými štolami, používal se k tahu lehčích vozíků - zejména při dopravě rašeliny. Dodnes je vítaným pomocníkem v provozech, kam se větší kůň nehodí, například na zahradách a vinicích. Osvědčuje se také jako hvězda cirkusů a často slouží jako jezdecký kůň pro děti.

Úplně poprvé se v Jihlavě podařilo rozmnožit také chřestýše stříbřité (Crotalus vegrandis). Tento mezi chovateli jedovatých hadů oblíbený druh získala zoo v prosinci roku z Londýna. Jednomu ze dvou chovných párů se 15. května narodilo celkem 9 mláďat zatím neurčeného pohlaví. Malí chřestýšci měří kolem 30 centimetrů.

Mláďata jsou velmi pestrá s kontrastní kresbou, která s postupujícím věkem mizí. Dospělí jedinci jsou světle hnědí s mnoha šupinami s bílým okrajem, takže zdálky působí jejich zbarvení jako stříbrné. Běžně dorůstají délky okolo jednoho metru. Jsou to masožravci, v přírodě loví různé menší savce a ještěry. V angličtině se tento druh chřestýše nazývá „Uracoan rattlesnake“ a v němčině „Uracoan Klapperschlange“ - oba názvy jsou odvozeny od jména městečka Uracoa, ležícího v blízkosti jeho typové lokality ve východní Venezuele. Jed tohoto chřestýše je velmi účinný, ale had jej při kousnutí uvolní pouze malé množství, a tak jsou smrtelné případy uštknutí člověka vzácné.



autor:
datum vydání:
23. května 2006


Diskuze k článku „V rozkvetlé jihlavské zoo další dva přírůstky“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!