Kontroverzní GM hormon vynesl univerzitě 100 milionů dolarů
Růstový hormon pro hovězí dobytek (rBGH, recombinant Bovine Growth Hormon) firma Monsanto prodává pod jménem POSILAC. Injekcí se vstřikuje do těla dojeným kravám během laktace pro zvýšení produkce mléka. Komerční použití rBGH schválila v roce 1993 americká agentura pro potraviny (U. S. FDA) a Monsanto začalo GM hormon prodávat v roce 1994.
V České republice i ve všech dalších státech EU je používaní rBGH zakázáno, a to na základě rozsáhlé studie z roku 1999 vzhledem k vyššímu riziku onemocnění rakovinou u spotřebitelů mléka ovlivněného GM hormonem. Ze stejných důvodů protestují proti GM hormonu i americké organizace na ochranu spotřebitelů jako Consumers Union. Varují před zvýšením rizika vzniku rakoviny prsu u žen a rakoviny prostaty u mužů, kteří konzumují mléko krav vystavených hormonálnímu dopingu v podobě rBGH.
V minulosti byl odpor amerických spotřebitelů vůči GM hormonu tak velký, že si firma Monsanto najala public relation (PR) agenturu Burson-Marsteller, která běžně zastupuje různé diktátorské režimy nebo firmy ničící životní prostředí. Úkolem PR agentury bylo zastrašit odpůrce GM hormonu a zlomit odpor veřejnosti proti rBGH. PR agentura pro Monsanto založila virtulální organizaci Národní mléčná rada (National Dairy Board), která ihned začala používání GM hormonu veřejně propagovat a tvářila se, že s Monsantem ani PR agenturou nemá nic společného. Na radu PR agentury také Monsanto přestalo GM hormon označovat jako rBGH (lidé slovo hormon vnímali negativně) a začalo používat veřejnosti méně srozumitelný název - hovězí somatotropin (Bovine Somatotropin, BST).
Odsouzeníhodným způsobem se však Monsanto zachovalo hlavně k právu spotřebitelů na informace a na svobodnou volbu toho, co si chtějí koupit. V rámci kampaně proti odpůrcům hormonálně ovlivněného mléka Monsanto systematicky žalovalo zemědělce, potravinářské firmy i obchodníky, kteří své mléčné výrobky označovali - "bez použití rBGH".Monsanto dokonce žalovalo i stát Vermont, který jako první stát americké federace oficiálně zavedl značení mléka, aby se spotřebitelé v obchodě mohli vybrat, zda chtějí "hormonální"mléko nebo čisté. Výsledkem zastrašovací kampaně Monsanta je to, že v USA dnes každá čtvrtá až pátá dojnice dostává kontroverzní GM hormon.
Monsanto tedy dosáhlo s GM hormonem prokazatelného ekonomického úspěchu a ani 100 milionů vyplacených univerzitě pro něj není problém. A lékaři si můžou dále klást otázku, proč stoupa výskyt rakoviny prsu a prostaty.
Zpracováno z materiálů:
Consumers Union
Reuters
Assiciated Press
San Francisco Chronicle
autor:
Diskuze k článku „Kontroverzní GM hormon vynesl univerzitě 100 milionů dolarů“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Jíte teď hodně citrusů? V zimě s nimi opatrně | Jak funguje suchý poldr aneb urputný boj o přehradu | Hlíva ústřičná jako pomocník proti různým neduhům |
zobrazit více článků... |