Každá řeka si zaslouží být čistá řeka.

autor: Monika Paseková
V minulosti nám bylo vštěpováno, že největším znečišťovatelem životního prostředí jsou velké továrny. Je zde však mnohem více domácností, které denně perou, myjí nádobí, koupou se a uklízí, a k tomu používají chemické přípravky a saponáty, které se v přírodě odbourávají až po 70. letech a některé se neodbourají vůbec, jen se v přírodě ukládají.


Představme si stovky a někde i tisíce domácností v našich obcích

Jak asi vypadá odpadní roura, která odvádí odpadní vodu z naší obce ? Je plná saponátů, fosfátů, zeolitů a dalších chemických látek se kterými si příroda nedovede poradit. Na zamyšlení je, že dosud nebyla postavena čistička odpadních vod, která by účinně tyto látky zachycovala. Zpravidla jí protečou, nebo se usazují v kalu, který se pak vyváží na pole, takže je do přírody opět vracíme.Vodu našich vodních toků ohrožují chemické látky.Hladinu pokrývá odpudivá zelená biomasa sinic. Ta spolu s řasami tleje a páchne. Ze dna probublává špinave bílá pěna a není bezpečné se koupat.

Zajímavé je, zamyslet se také nad povodněmi

Před desítkami let kdy pršelo i několik dnů bez přestávky, nebyly záplavy tak časté jako dnes. Je to způsobeno četnými usazeninami zeolitů a dalších látek, které doslova ucpávají půdu a podzemní prameny a tím znemožňují vsáknutí dešťové vody. Proto když den bez přestávky prší jsou ihned záplavy. Údaje z Bruselské směrnice nás informují o nárůstu spotřeby pracích prostředků v Evropě. V roce 1995 bylo spotřebováno 3.950.000 tun a v roce 2000 již 4.980.000 tun.

Co myslíte, jaké mají tyto látky vliv na lidské zdraví ?

Jak je zdravá příroda, tak jsme zdraví my. Vlivem používání agresivní chemie v domácnostech jsme jako stát získali několik prvenství.

1) Česká republika stojí v čele ve výskytu rakoviny tlustého střeva (viz: Oplachové testy saponátů na nádobí).
2) První místo na světě ve výskytu alergií a ekzémů.(Agresivní prací prášky, jejichž zbytky se vyplavují do pokožky a dráždí ji.)
3) Každé druhé dítě se rodí s ekzémem, alergií nebo sníženou imunitou.(Vystavujeme děti vlivu chemických látek a měníme jejich genetickou výbavu ještě před jejich početím. Proto se již u malých dětí objevují choroby známé spíše u starší generace. Nemalý vliv mají také na plodnost.)

Bohužel klasickou českou vlastností je spořivost, která nás nutí kupovat velký balík pracího prášku za malý peníz. Jaká je však pravda? Čím větší a levnější výrobek, tím mizernější kvalita a větší podíl plnidel (plnidlo zvětšuje obsah ale nepere). O to je větší zatížení přírody a našeho zdraví ! Mohlo by se zdát, že naši výrobci se napravují, ale ani to není tak docela pravda. Když výrobce hlásá, že vyrábí bezfosfátový prací prostředek, ne vždy je to pravda, nebo místo fosfátů používá zeolity, které jsou ještě horší než fosfáty.

A pozor ne vždy je pravda co se spotřebitel dočte na obalu !

Dochází ke zneužívání různých značek, které výrobci a distributoři uvádějí jako EKOznačky. Zákazník si potom myslí, že používá ekologický produkt. Většina těchto značek se týká pouze obalu ne jeho obsahu ! Za nejhorší možnost nákupu považujme stáčírny čistících prostředků, ve kterých se prodávají výrobky, které výrobcům nestojí ani za to je zabalit a dát jim etiketu.Vlastně se k nim raději nehlásí a zkuste se zeptat zda mají atesty.

V dnešní době už máme možnost volby, můžeme si vybrat jaké produkty budeme doma používat. Dnes jsou již na našem trhu i výrobky šetrné, levné, ale přitom úcinné a České. Je třeba vzít zodpovědnost za naší přírodu i naše zdraví a zvolit si správné pomocníky v domácnosti. Vodítkem při výměně Vám může být označení Ekologicky šetrný výrobek nebo tento článek:
Vliv dezinfekčních prostředků na funkci domovní čistírny 1
Vliv dezinfekčních prostředků na funkci domovní čistírny 2



autor:
datum vydání:
16. ledna 2006


Diskuze k článku „Každá řeka si zaslouží být čistá řeka.“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!