Vánoce jsou za dveřmi a co na to příroda?

autor: Antonín Lágner
Dnes bych se chtěl trochu pozastavit nad tím, co všechno znamenají Vánoce pro přírodu.

Vánoce by měly být hlavně svátky klidu a pohody, což je dneska pro mnoho lidí téměř nedosažitelný cíl. Většina lidí na světě počítá dárky, připravuje hory jídla a při tom všem zapomínají na vše, co je obklopuje a jaký to bude mít na prostředí vliv.

Dárky

Jistě pro mnoho lidí ta nejdůležitější věc, ale jsou tu malá "ale" - dárky je zvykem balit do nádherných obalů. Jenže tyto obaly jsou často vyrobeny z materiálů, které značně zatěžují životní prostředí jak při výrobě, tak při jejich následné likvidaci (násobné obaly jsou největší zdroj nadprodukce odpadu). Nejedná se o samotný papír, ale často se jedná o papír s příměsí kovu nebo plastu. TAKOVÉTO SMĚSOVÉ PAPÍRY TEDY NEPATŘÍ DO TŘÍDĚNÉHO SBĚRU! Pokud by to nějakého človíčka, který třídí odpad, za což ho chválím, napadlo. Co s tím naděláme? Je to jednoduché - místo barvených kovových či plastových fólií se zkuste podívat po vánočním balícím papíru. Viděl jsem i pěkné motivy na recyklovaném papíře. Jak poznáme, že se jedná o papír? Zdaleka se tolik neleskne a na omak neklouže.

Další zátěž pro životní prostředí představují vyřazené věci, které nové dárky nahrazují. V tomto momentě bych na vás apeloval, abyste staré věci řádně zlikvidovali. Hity posledních několika vánoc jsou především elektrospotřebiče. Televize, ledničky, mobilní telefony... obsahují mnoho těžkých kovů (například v baterii), které potřebují na likvidaci zvláštní režim. Nezapomeňte na to v návalu radosti nad novým přístrojem. Dovezte je do sběrného dvora, kde od Vás tento nebezpečný odpad převezmou.

Třetí smutnou věcí jsou nevhodné dárky, zvláště ty živé. Své vám určitě poví kterýkoli pracovník útulků, které jsou ještě dva měsíce po Vánocích přeplněné k prasknutí. A to "ty dárky", co se dostanou do útulku, mají ještě štěstí. Pokud si chcete pořídit živého mazlíčka, rozmyslete si pořádně vaše možnosti.

Stromeček

Mezi těmi, kteří nějaké cítění k přírodě mají, panuje otázka, který z nich je k přírodě šetrnější. Na tuto otázku není jednoduché odpovědět. Živé stromky pochází většinou z prořezávek. Umělý samozřejmě z chemičky. V této fázi je samozřejmě méně zatěžující stromek přírodní. Distribuce ke spotřebiteli je asi tak stejná. Délka služby. Živý stromek vám déle než měsíc sloužit nebude. U umělého stromku je délka funkční služby prakticky neomezená. Takže: živý stromek je výhodnější jen na výrobu. Jenže, každoročně zatěžuje prostředí tím, že se musí dopravit na místo, pořezat a zlikvidovat. Umělý zatěžuje prostředí jen při výrobě. Pak slouží neomezeně. Takže, pokud chcete udělat něco pro přírodu kupte si umělý, ale pak ho používejte několik let. (poznámka redakce: není to zdaleka tak jednoznačné, záleží na mnoha okolnostech.)

Jídlo a pití

Nadměrná konzumace jídla příliš nezatíží životní prostředí (snad jen odpad, i při výběru potravin na sváteční tabuli je třeba přemýšlet), ale zatíží naše zdraví. Pokud si rádi o svátkách dopřejete, nezapomeňte to něčím kompenzovat - nejlépe tělesnou aktivitou. Pokud vyrazíte do přírody, nezapomeňte na zvířátka a taky jim něco vezměte (chleba, mrkev, lůj, semena pro ptáky apod.). Pokud se z takovéto sváteční procházky stane tradice, tím lépe.

Vypouštění kaprů

Pokud si potrpíte na toto gesto, raději na něj zapomeňte. Je pěkné, když malé děvčátko zachrání kapra před zabitím. Jenže v zápětí mu připraví, byť nevědomky, smrt mnohem krutější. Pokud vypustíte kapříka, který vyrostl v sádkách a není připraven na zimu, do ledové mnohdy značně znečištěné řeky, nečeká ho totiž nic jiného než smrt. Pokud chcete zachránit kaprovi život, jde to snadněji: nekupte si ho.

Samozřejmě by se dalo psát dlouho o tom, co dále obnášejí další zvyky pro nás i pro přírodu, ale cennější bude, když se každý nad svým jednáním zamyslí a zhodnotí, zda jedná správně či ne. Na závěr dvě věci: nebuďte lhostejní k přírodě ani ostatním živým tvorům. A za druhé - zvolněte. Tím, že se před vánocemi z různých důvodů uštvete, nikomu, ničemu a hlavně ani sobě neprospějete.

Fotografie: Jiří Bohdal - www.naturfoto.cz



autor:
datum vydání:
14. prosince 2005


Diskuze k článku „Vánoce jsou za dveřmi a co na to příroda?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!