ŽIVA - časopis pro biologickou práci
Biologický časopis ŽIVA má mezi českými periodiky unikátní postavení. Založil jej v r. 1853 Jan E. Purkyně - vědec světového významu - a dal mu do vínku popularizaci přírodních věd. Tato nejdelší souvislá série vydávání trvá od r. 1953 až do současnosti, a to pod záštitou Československé akademie věd, nyní Akademie věd České republiky. Během své dlouhé historie samozřejmě doznal časopis různých změn jak v obsahové náplni, tak v grafické úpravě i polygrafickém zpracování. Živa vždy stála na úrovni doby a vždy ji spoluvytvářeli přední vědci naší země. Živa vstupuje už do 3. století své působnosti. Časopis nabyl podobu seriózního recenzovaného populárně vědeckého biologického časopisu. Přináší původní příspěvky, jeho obsah a provedení stojí na evropské úrovni. Více o vývoji Živy se dočtete na internetových stránkách Živy.
Živa je nekomerčním časopisem bez reklamy, přitom za celkem příznivou cenu 37 Kč na předplatné (cena je příznivá především zvážíme-li, že Živa vychází jen 6 x ročně). Živu čtou studenti, vysokoškolští pedagogové i vědci, kteří tak získávají dobrý přehled o vlastním oboru v naší zemi, ale i oborech spřízněných. Snahou redakce je, aby v každém čísle bylo od každého oboru něco - články z molekulární biologie, botanika, mykologie, zoologie apod. Časopis je doplněn recenzemi knih, seznámeními s významnými osobnostmi, čas od času i praktickými návody apod. Živa se dostává do různých knihoven, bohužel jsem se s ní nesetkal v městské knihovně v našem maloměstě (logicky se zde dává přednost časopisům jako je Vlasta, Květy, Katka apod.). Omezeně je Živa dostupná i ve volném prodeji (např. v knihkupectví Academia).
Články v Živě jsou původní, tzn. ve své podobě nebyly publikovány v jiných časopisech a vždy obsahují nějaké nové informace. Každý článek prochází náročným recenzním řízením pověřeným specialistou v oboru. To zaručuje velmi vysokou kvalitu článků. Přetisk článků se výslovně zapovídá, takže příspěvky v Živě jsou zkrátka vždy jedinečnými příspěvky v Živě. Čtivost článků je zaručena i jejich nezatěžováním odbornými citacemi. Chcete-li se dozvědět něco o pramenech a datech ze kterých autoři článků čerpali, je možno doporučit tyto autory přímo kontaktovat (kontaktní adresy jsou zde uvedeny). Do Živy mohou přispívat i mladí autoři, jejichž úsilí je náležitě oceněno. Živa chce do budoucna spolupracovat i se serverem Příroda.cz.
Největším konkurentem Živy mezi tištěnými časopisy je Vesmír. Ten je odborněji napsaný, je za vyšší cenu (61 Kč pro předplatitele), vychází 12 x ročně a najdete tu i komerční sdělení.
autor:
Diskuze k článku „ŽIVA - časopis pro biologickou práci“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
![]() Na ozdravné treky s Raynor Winnovou | ![]() Naslouchat tichu v Jizerkách | ![]() Kniha Ptačí svět očima fotografa – šperk do knihovny milovníků přírody |
zobrazit více článků... |