Honza Suda - fascinován rostlinami
Je to nepřehlédnutelná osoba i v publiku, neboť je to člověk, který má vždy plno podnětných a zajímavých otázek. Na vlastních přednáškách, které jsou pro ledaskoho možná trochu jako výhled z rychlíku, dokáže vzbudit zájem a nadšení posluchačů všech věkových kategorií, stupňů odbornosti a specializací. Má vždy zaručeně čerstvé informace a kvalitní dokumentaci (je mimo jiné i nadšený fotograf).
Na jeho osobní stránce (bohužel jen v angličtině) se můžete dozvědět řadu informací o jeho činnosti - vědecké, pedagogické i popularizační. Honza je vědec - a jaké jsou jeho objevy? Mezi největší objevy patří zjištění možnosti cytometrického měření na některých herbářových položkách, srovnání velikosti genomu kytek rostoucích na isolovaných ostrovech s kytkami pevninskými apod. Rozřešení řady taxonomických nejasností kolem klikev, violek, šich, spíšených populací polyploidů apod. zde asi nemá cenu rozebírat.
A jaký je to člověk? Věnuje se rodině, studentům, lítá po úřadech, úředničí, je velmi schopný organizátor a vedoucí pracovník. Jako správný manažer se snaží budovat tým schopných lidí, setkal jsem se ale i s kritikou, že některých lidí až podlézavých. Studoval a pracoval v zahraničí, takže může ledacos srovnat s našimi poměry. Jinak je to vášnivý pěstitel, ale i hříšník (což nebudu rozvádět - snad bych jen připomněl, že některé kytky by se opravdu měly nechat růst a ne herbářovat). Je to člověk s téměř totální pamětí (řadu cizích flór ovládá vlastně nazpaměť), který jak je to jen možné téměř každému člověku ochotně pomůže. Málo spí a dokonce mnohdy nemá čas ani na oběd (což už je asi obdivuhodné méně). Honza se nejprve prý věnoval motýlům. Pak ho ale začaly fascinovat kytky a fascinován je jimi do teď.
Rád bych upozornil, že před sepsáním tohoto článku mne Honza upozorňoval, že o tento článek i jiné formy propagace nestojí. Já myslím, že dobré příklady 'táhnou' a takové příklady je třeba lidem ukazovat.
autor:
Diskuze k článku „Honza Suda - fascinován rostlinami“