Domácí recyklace aneb ruční výroba papíru

autor: Lenka Kadlíková
Prázdníny už začaly vy stále ještě nevíte co budete doma dělat? Zde je návod jak zabavit děti a sami sebe, když je venku ošklivo a nechce se ven.

Recyklace je nejekologičtější způsob, jak se zbavit nejen starého papíru, ale i spousty dalšího odpadu. Zkuste místo toho, abyste papír donesli do kontejneru na tříděný odpad, zrecyklovat tuto surovinu sami. Nejen,že se u toho společně pobavíte, ale děti se touto zábavnou formou mohou dozvědět o tom, co se vlastně děje s vytříděným papírem po tom, co se dostane zpět do papíren. Základní princip domácí a průmyslové recyklace papíru je totiž velmi podobný.

Co budete k recyklaci papíru potřebovat

Základem je samozřejmě starý, nejlépe novinový či kartonový papír. Naprosto nevhodný je fotografický, voskovaný nebo křídový papír, který je špatně rozklížitelný (rozmočitelný). Nejdříve tento papír budeme muset namočit do nějaké přiměřeně velké nádoby s vodou. Vhodné jsou například velké sklenice po okurkách, které se určitě válí někde u Vás doma ve sklepě. Další nezbytností je mixér, pomocí kterého vytvoříme z archů papíru kaši. Velmi důležité jsou i dva rámečky, jeden prázdný, tzv. formátovací a druhý se sítem nejlépe z jemného pletiva - za mokra a při zatížení papírovou hmotou se neprohýbá. Dále si připravte dostatečně velkou misku, do které se vejde celý rámeček, nůžky, houbičku na odsávání vody z papíru, lepidlo a nakonec něco pěkného na ozdobení. Pokud se chystáte na tento surový, nijak neupravený papír kreslit tak byste měli vědět, že to lze pouze suchými barvami, např. uhel, tužka, propiska či pastelky. Vodovky, tempery, nebo třeba tuš by se na tomto papíru rozpíjely. Nejčastěji se z této papírové hmoty dělají opět archy papíru, lze z ní ale udělat i spoustu dalších věcí, záleží jen na vaší fantazii. Mi si ukážeme jak udělat list papíru.

Jak na to

Pokud máte vše připraveno, můžeme začít:
1. Nejdřív nastříháme nebo natrháme starý papír na malé kousíčky, které nasypeme do připravené sklenice nebo jiné velké nádoby a přidáme vodu. Té musí být dost na to, aby se rozmočily všechny kousíčky papíru.

2. Druhý den směs rozmixujeme na kaši. Na to je velmi dobře použitelný je ten starý velký mixér, který leží roky nepoužitý ve Vaší komoře. Do mixéru dáme směs papíru a vodu v poměru odpovídajícímu sto gramům suroviny na deset litrů vody. Už to slyším: "To zas bude nepořádku," ale uvidíte jak se u toho budete bavit.

3. Řádně rozmixovanou kaši vlijeme do misky a rukou rozmícháme. Potom do misky ponoříme celý rámeček složený z obou částí. Samotný rámeček musí být nahoře a rámeček se sítem dole. Po vyjmutí z vody, necháme rámeček ve vodorovné poloze okapat.

4. Po odkapání přijde na řadu houbička. S její pomocí odsajeme z papíru další přebytečnou vodu, která v papíru stále je. Urychlíme tak proces schnutí. (Nemusíte pracovat nad miskou, ale za chvíli zjistíte, že Vám všude teče voda :-)) Síto držte stále vodorovně, aby se hmota neslila k jedné straně.

5. Když je papír dostatečně suchý a jde vyklopit ze síta, sejmeme vrchní část rámečku. Místo něj položíme na síto vrstvu rovného novinového papíru a rámeček otočíme tak, aby noviny byly vespod, rámeček i s novinami položíme na tvrdou rovnou podložku, kterou lze případně přenést na teplé místo. Papír necháme úplně doschnout. Pokud chcete mít papír suchý co nejdříve, může Vám pomoci klasická sušička na fotografie, která se vyskytuje v nejedné domácnosti. Pokud chcete úplně hladký papír, stačí ho pokropit a přežehlit přes kus látky.

Nakonec papír po vysušení nazdobíme například sušenými květinami, kresbou, menšími plody, listy a podobně. Nenazdobený recyklovaný papír se výborně hodí i jako pasparta pod fotografii.

Úprava papíru

Pokud Vám záleží na tom, jakou bude mít papír barvu, je důležité do směsi zvolit ty správné druhy papíru. Pokud chcete co nejbělejší papír, zákonitě musíte použít bílý papír i do směsi. Pokud naopak preferujete papír nahnědlý, nejlepší je kartonový papír a lepenka. Papír lze samozřejmě obarvit různými barvivy - jak přírodními, tak umělými.

Jestliže chcete na papír použít mokré barvy (například vodovky nebo tempery) je nutné ho zaklížit. K tomu stačí do směsi přidat 100-120 ml škrobového přípravku. Lze to také provést namáčením hotových listů papíru v tomto škrobovém přípravku.

Vaše výtvory si můžete vyfotit a poslat je emailem do naší redakce. Rádi je u tohoto článku zveřejníme.

Přeji příjemnou zábavu.



autor:
datum vydání:
1. července 2005


Diskuze k článku „Domácí recyklace aneb ruční výroba papíru“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!