Co se zraněným netopýrem
Nevím, jak dlouho tento netopýr žil se zlomeným předloktím, než ho našli lidé a předali ho do mých rukou. Předpokládám, že to mohlo být i několik dnů. Našly ho nějaké dívky, které ho daly mému kamarádovi a který ho pak v neděli předal mě. Dal jsem mu lehce napít pomocí propisky upravené na kapátko a šel na lov hmyzu. Když jsem se vrátil, byl již netopýr mrtvý. Je pravděpodobné, že kdyby se netopýrovi pomohlo ihned po nálezu, nemusel uhynout. Mrtvý netopýr putoval do krabičky od filmu a do mrazáku a nakonec jsem jej předal zaměstnanci CHKO Labské Pískovce na severu Čech.
Aby i nadále nemuselo docházet k zbytečnému úhynu těchto nádherných tvorů, popíšu na následujících řádcích základní péči o zraněného netopýra. Popíšu zde ale jen tu nejzákladnější a prvotní činnost! Je tedy nezbytně nutné, aby se netopýr dostal do rukou odborníka, který již zajistí jeho zdárné uzdravení a případné navrácení do přírody.
První setkání s netopýrem
Je nutné si uvědomit, že ne každý netopýr, kterého uvidíte musí být ihned zraněný a bude vyžadovat vaší péči. Může jít o netopýra, který visí na krovu u vás na půdě a přečkává den nebo je zalezlý v nějaké štěrbině v kůlně. Jak tedy zjistíte, že se jedná o netopýra handicapovaného? Takový netopýr se bude nacházet na nezvyklých místech. Např. ho uvidíte, jak leze po chodníku ve městě nebo ho naleznete u sebe doma (může se stát, že netopýr vletí do pokoje a pak už nedokáže najít cestu ven a postupně vyhladoví). Musíte se tedy pozorně podívat, jak na tom netopýr je. Je vyhublý? Je zraněný?
První dotyk
Platí pravidlo, že na netopýra nesaháme holýma rukama. Jeho kousnutí je někdy bolestivé a hlavně se chráníte proti případnému přenosu infekčních chorob včetně vztekliny. Netopýra tedy bereme do rukou pouze v rukavicích nebo alespoň pomocí kapesníku.
a) pokud nemá netopýr žádná viditelná zranění, vezměte jej do ruky a pokuste se ho lehce vyhodit do vzduchu. Pokud netopýr neodletí je pravděpodobné, že je vysílený nebo podchlazený. Můžete se o něj postarat sami.
b) pokud je netopýr zraněný jen lehce (má drobné oděrky), také není nutné vyhledávat odborníka.
c) pokud má netopýr vážná zranění (zlomeniny atp.), je důležité dopravit netopýra co nejdříve k veterináři. Nepokoušejte se ošetřit netopýra sami. Neodborným zásahem můžete docílit toho, že jedinec již nebude schopen návratu do přírody. Snažte se u netopýra pouze zajistit fixaci zlomené kosti.
Péče o zraněného netopýra
Péče o zraněného či zesláblého netopýra je činnost velmi záslužná, ale je třeba si uvědomit, že netopýr patří v naší republice mezi zvlášť chráněné živočichy a pro jeho pobyt v zajetí musí být splněny základní ustanovení (ideální je tedy obrátit se na záchranou stanici ČSOP či na příslušný úřad, CHKO, NP,... a o situaci je informovat).
Drobná zranění (čerstvé, ale i starší, už hojící se rány) ošetříme desinfekčním roztokem (Betadine). Pokud rány krvácí, pokusíme se jej zastavit použitím roztoků či zásypů na stavění krvácení (Traumacel, Spofax, Lotagen). Z čerstvých ran je důležité také odstranit nečistoty. NIKDY RÁNY NEPŘEVAZUJTE!
Kde bude netopýr bydlet
Pro netopýra připravte krabici a vytvořte v ní pro netopýra možnost pro šplhání a zavěšení. Vložte do krabice například kus kůry nebo drsné cihly. Předměty ale nesmí být příliš vysoké, aby v případě pádu z nich nedošlo k dalšímu zranění léčeného netopýra. Jestliže bude nutné držet v zajetí netopýra po delší dobu, je nutné zabezpečit zvířeti prostor pro létání, aby nedošlo k ochabnutí svalů.
Optimální teplota v místnosti by měla být od 22 do 30°C. Pokud není možné dosáhnout takovéto teploty v místnosti, je důležité zajistit alespoň lokální teplotní optimum zdrojem tepla. Tento příbytek musí být v místnosti bez průvanu a v přítmí.
Než dáme zvířeti tekutiny a potravu
Než mu dáme napít a najíst, musí být netopýr zahřáté na fyziologickou teplotu! To znamená, že musí určitý čas setrvat v prostředí o teplotě 22 až 30°C. Nízkou tělesnou teplotu má netopýr, když je v klidu. Dejte ho mezi dvě vrstvy oblečení, např. si ho dejte na triko a přikryjte svetrem. Až se začne aktivně hýbat, lézt a zkoumat okolí, můžete začít s napájením a krmením.
Pití
K pití dáváme netopýrovi vlažný roztok vody s medem (nebo s cukrem). Můžeme mu dát i výluh z libového hovězího masa (syrové maso pomixujte v trošce vody a sceďte). I výluh z masa můžete přisladit trochou medu či cukru. Touto tekutinou dodáte netopýrovi bílkoviny a energii. Nesnažte se netopýrovi zbytečně vnucovat mnoho tekutiny najednou. Dejte mu 1-2 kapky, chvíli vyčkejte (cca 2 minuty - tento čas můžete využít k pozorování netopýra) a dejte mu znovu pár kapek. Pít dávejte netopýrovi pomocí očního kapátka nebo stříkačky. Osvědčilo se mi použít propisku, z které jsem vyndal náplň a všechny ostatní součástky. Po napojení netopýra mu zabezpečte stálý přístup k vodě pomocí mělké misky - např. víčko od sklenice.
Strava
Naši netopýři jsou hmyzožravci, proto nebude problém sehnat pro něj stravu (alespoň mimo zimní období). K jídlu dávejte netopýrovi pinzetou moučné červy (larvy brouka potemníka moučného) nebo cvrčky domácí - obojí seženete v prodejnách s exotickými zvířaty (Zverimex). Předpokládám, že moučné červy asi doma mít nebudete, proto se vydejte nachytat jiný hmyz, například mouchy, komáry, pavouky, kobylky, sarančata. Dejte ale pozor na jedovaté druhy hmyzu, mezi něž patří například slunéčko či mandelinka. Zabezpečte netopýrovi stálý přístup k potravě v mělké misce.
Kdy krmit a napájet netopýra
Vhodné je, když netopýra budete krmit v době, která je ideální pro netopýry. To znamená od setmění po rozednění, protože netopýr je noční tvor. Je ale možné se postupně přiblížit době, která je ideální pro Vás. Tzn. od 16 do 23 hodin. Krmte netopýra postupně během této doby, stejně jako kdyby byl v přírodě a lovil si sám potravu. Dejte mu moučného červa a za nějakou dobu zase a zase. Do misky pak dejte trochu potravy, abyste zajistili stálý přísun potravy během doby, kterou nebudete věnovat netopýrovi.
Rozletová místnost pro netopýra
Protože do přírody se může vrátit pouze jedinec, který je dostatečně vykrmený a může létat, je důležité před vypuštěním do přírody ověřit jeho schopnost letu. To je ideální v prázdné místnosti nebo na přehledné chodbě. Není moudré zkoušet jeho let například v obýváku, kde může netopýr ihned po vzlétnutí zalézt mezi skříně a tam se schovat. Pokud ho pak nenajdete, netopýr zbytečně zemře, protože nebude mít co jíst a pít. Pokud ale nemáte jinou možnost, ucpěte všechny mezery, do kterých by mohl netopýr zalézt (mezi skříní a zdí, větrací šachty, škvíry mezi palubkami, ...).
Návrat do přírody
Jakákoliv péče o netopýra musí vést, dříve či později (dle doby léčení), k jeho návratu do přírody. Vypouštění provádíme vždy po setmění za teplé, bezvětrné a nedeštivé noci. Je-li to možné, tak netopýra vypouštíme co nejblíže k místu jeho nálezu.
Vždy informujte příslušnou organizaci
Vždy, když se Vám do rukou dostane netopýr (ať zraněný o kterého budete pečovat nebo již mrtvý), informujte o tom příslušné orgány.
Pokud naleznete mrtvého netopýra, dejte ho do krabičky a uchovejte v mrazáku. Zapište si, kde jste netopýra nalezli (třeba na silnici u kostela ve městě XXX) a kdy (datum a čas). Potom informujte odbor životního prostředí na úřadě (NP, CHKO, AOPK ČR), který by měl netopýra a údaje předat příslušné osobě. Netopýra pak určí odborník a provede záznam. Díky nálezu zraněného či mrtvého netopýra se již například podařilo potvrdit výskyt druhu, který u nás dosud nebyl potvrzen.
Koho kontaktovat?
Organizace, která se zabývá ochranou netopýrů je ČESON (Český svaz pro ochranu netopýrů). Dále můžete informovat ČSOP (Český svaz ochránců přírody), AOPK ČR (Agentura ochrany přírody a krajiny). Zadejte si některou tuto zkratku ve Vašem prohlížeči a vyberte si organizaci, kterou budete chtít oslovit. Můžete také napsat na ekoporadna.netopyr@centrum.cz. Do emailu uveďte místo nálezu netopýra, jestli zraněný, mrtvý...). Brzy dostanete odpověď, jak dál pokračovat i s telefonním číslem, adresou i emailem na nejbližší organizaci, která si od Vás netopýra převezme.
autor:
Diskuze k článku „Co se zraněným netopýrem“