Cesta koní na smrt

autor: Barbora Večlová
Každým rokem je z Polska a Litvy vyvezeno přes 30 000 živých koní. Cílem jejich cesty bývají jatka. A ještě horší je, že za svou smrtí cestují tisíce kilometrů. Až do Itálie. Hladová, žíznivá, zraněná, vystresovaná. To vše pro uspokojení chuťových buněk italských spotřebitelů.

Většina koní pochází od drobných zemědělců, pro které už nemají význam - tedy koně staří či nemocní. Malá část koní se chová speciálně na maso či jsou to "vysloužilá" zvířata z dostihů.

Transporty zahrnují cestu po silnici a moři, mohou trvat až 95 hodin. trasa je dlouhá až 2500 km a vede přes 6 zemí včetně ČR.

Během cesty je s koňmi velmi špatně zacházeno - je doloženo bití při nakládání a vykládání, povinné přestávky na odpočinek, krmení, napájení a veterinární kontroly jsou často ignorovány. Aby se co nejvíce ušetřilo, bývá v kamionech namačkáno co nejvíce zvířat Také jsou používány nevhodné a zastaralé kamiony, kterým často chybí topení, či ventilace. Dalším problémem je, že jsou převáženi koně různého stáří a z různých sociálních skupin, a tak někdy dochází ke vzájemnému zraňování koní.

Na konci cesty jsou koně ve velmi špatném stavu, vystresovaní, dehydrovaní, hladoví, mnozí z nich jsou zraněni a někteří již mrtví. Na jatkách je nečeká o moc lepší zacházení-jsou omráčeni a podříznuti, někteří z nich se však probírají a celý úkon tak probíhá za jejich plného vědomí. Často jsou koně zabíjeni před zraky ostatních koní, čímž je porušován polský zákon.

I pro zdravé koně a při zajištění nejlepších podmínek je jakýkoliv dlouhodobý transport stresující a způsobující především fyzické problémy, natož pro koně, kteří jsou nakládáni již nemocní, vyčerpaní, někdy slepí či chromí a o přijatelných podmínkách během jejich cesty se vůbec nedá mluvit.

Při dodržování platných polských zákonů na ochranu zvířat by mohl být tento obchod okamžitě zastaven. Tyto zákony jsou ale naprosto ignorovány. To potvrzuje i Nejvyšší kontrolní úřad Polska, který kontroluje i vývoz koní. Ten také dokazuje, že doklady a potvrzení od veterináře o způsobilosti koní k přepravě jsou u velké části přepravců falšovány. Polská vláda ale transporty stále toleruje, protože jsou významným zdrojem peněz do státní pokladny.

Koně projíždějí také Českou republikou. Její úředníci bohužel před jejich utrpením zavírají oči a i přes špatný zdravotní stav jsou koně vpouštěni na naše území.

Bohužel, transporty na dlouhé vzdálenosti se netýkají pouze koní, ale i ostatních druhů zvířat, např. ovcí, telat, krav, prasat. Jsou převážena z jednoho konce Evropy na druhý za účelem výkrmu či na jatka. EU tímto způsobem řeší svou nadprodukci jatečních zvířat, a aby se to zemědělcům vyplatilo, jsou tyto hodiny až týdny trvající transporty dotovány, samozřejmě z peněz daňových poplatníků. Často jsou zvířata dopravována až na blízký Východ (i z České republiky), kde je navíc čeká velmi bolestivá smrt - při rituálních porážkách jsou podřezávána bez předchozího omráčení a umírají tak několik minut.

Ekologická organizace Svoboda zvířat se přes dvěma lety připojila k mezinárodní kampani britské organizace Viva!, za zrušení transportů koní.

V současné době probíhají dvě petiční akce (pro polskou a českou vládu) a také jsme vydali protestní pohledy pro českého ministra zemědělství a polského předsedu vlády.

Všechny materiály i další informace naleznete na stránkách www.svobodazvirat.cz.

Zdroj:
Cesta na smrt-reportáž organizace Viva!



autor:
Barbora Večlová
email: veclova@svobodazvirat.cz
koordinátora kampaně

datum vydání:
26. dubna 2005


Diskuze k článku „Cesta koní na smrt“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




TOPlist