Mravenci na zahradě. Co s tím?

autor: Jan Havránek
V poslední době se množí v naší redakci dotazy o problematice mravenců. Spousta lidí se setkává z mravenci na zahradách, kde zrovna nejsou vítanými hosty.

Mravenci se poslední dobou dostávají čím dál tím více do blízkosti lidských sídel. Do určité míry je to způsobeno snadnější dostupností potravy a jistě i výrazně výší teplotou vzduchu v okolí lidských sídel.

Přesto, že pohled na živé mraveniště je fascinující, nelze od lidí očekávat respektování. Necháte-li si mraveniště delší dobu na zahradě, mravenci se vám brzy dostanou do celého domu. Nalezou do cukru, ovoce, zeleniny...

Jediný možný způsob, jak mravence dostat ze zahrady, je záchranný transport. Mraveniště se celé naloží do sudů a převeze se na vhodné stanoviště.

Nikdy však netransportujte mravence sami!

I když se vám může zdát, že stačí jenom nabrat mravence do kbelíků a nasypat je někam do lesa, není to pravda. Transport mraneviště je složitá věc. Odlišné druhy mají odlišné stanovištní podmínky a mraveniště se může nacházet až v hloubce 1,5 pod zemí. Nelze je tedy jenom přeházet o pár metrů dále.

Řada mravenčích druhů je také chráněna. Veškerá manipulace se tedy musí provádět pouze s povolením orgánu ochrany přírody. Jakékoliv úmyslné poškození mraveniště rodu Formica tedy může být odměněno pokutou.

Nejlepším a zároveň i nejjednoduším řešením je kontaktovat odborníka. Ten je většinou již zkušený a má potřebné znalosti. Ale odborníka nenajdeme na každém rohu. Zde jsou dva návody jak je najít:

- Kontaktujte některou z nejbližších základních organizací ČSOP. Jejich seznam naleznete na www.csop.cz. Ti buď transport provednou sami, nebo vám obstarají odborníka. Ten vám již jistě pomůže mravenčí problém vyřešit.
- Pokud se vaše zahrada nachází na území národního parku nebo chráněné krajinné oblasti, kontaktujte zoologa správy daného území.

Nekontaktujte však zoology a odborníky, pokud máte mravence jen v kuchyni. Většinou se nejedná o vzácné druhy ale o obyčejné synantropní mravence.

Dva smutné případy lidské nevědomosti

Jednoho krásného dne mi zavolala jedna paní. "Prosím vás, já mam na zahradě mravence", ozvalo se z telefonu. "mohli by jste to nějak vyřešit? Ale rychle." Dohodli jsme se na podrobnostech a já začal vše připravovat aby transport proběhl v pořádku. Začal jsem psát žádost o manipulaci s chráněným druhem, začal dávat dohromady lidi a potřebné nástroje, hledat lokalitu. Do několika dnů bylo vše připraveno. Čekalo se pouze na vyjímku. Poté mi ale milá paní zavolala a oznámila mi, že mravenců se zbavila rychleji - vypálila je.

Skoro podobně začal i druhý případ. Kontaktoval nás městský úřad, nahlásil lokalitu a jestli ten přenos udělám. Souhlasil jsem. Napsat žádost o výjimku, lidi, materiál. Vše znova. Bohužel den před přenosem se nějaký aktivní starší pán rozhodl, že vše vyřeší sám. Půjčil si od ochotného souseda valník, mraveniště na něj přeházel a vyklopil na kraji lesa.

Nesnažte se takto pomáhat přírodě. Díky lidské nevědomosti obě mraveniště vyhynula a zemřeli tím statisíce potřebných lesních tvorečků.

Zdroj:
www.myrmekologie.wz.cz

fotografie: Marek Vojtíšek



autor:
datum vydání:
19. dubna 2005


Diskuze k článku „Mravenci na zahradě. Co s tím?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!