Do Pripjatě se vrací život, aneb Černobyl ožívá
Černobyl ožívá
Přesto je teď tohle město a celá sousedící oblast oblíbeným cílem turistů, cestovatelů, dobrodruhů a urbexerů, což jsou lidé, kteří cíleně navštěvují, poznávají a fotografují opuštěná místa a objekty stvořené člověkem a to mnohdy i přes zákaz úřadů.
A právě okolí Černobylu je takovou zapovězenou oblastí. Ovšem zapovězenou pouze pro člověka.
Místa zamořená radioaktivitou, o kterých bychom si zcela logicky řekli, že se stanou pouští a oblastí bez života, se překvapivě brzy zazelenala a osídlila ji divoká zvěř, která zde má trochu paradoxně lepší podmínky než ve „zdravé“ krajině, kterou vcelku úspěšně „okupuje“ člověk.
Do oblasti postižené jadernou katastrofou se tak vrací život. Příklad Černobylu ukazuje, jak úžasně se příroda adaptuje i tam, kde většina lidí nepřežije.
Místa v okolí bývalé jaderné elektrárny se tak ve velice krátké době stala útočištěm pro rostliny, ptáky i savce.
Mezi nimi i pro velice vzácné a plaché druhy. O některých se přitom soudilo, že by podle všech indicií měly vyhynout, ale opak je pravdou – v lidmi opuštěném prostředí prospívají velmi dobře a těší se dobrému zdravotnímu stavu.
Kromě divokých zvířat zde žije spousta potomků domácích mazlíčků původních obyvatel, kteří se rychle adaptovali na divočinu, a vypadá to, že jim lidé ani příliš nescházejí.
Z těch divokých zvířat pak nesmíme zapomenout na více než 200 druhů ptáků a na to, že u nás se oblast za chráněnou přírodní rezervaci vyhlašuje už při řádově nižší druhové rozmanitosti.
Z velkých zvířat se do oblasti Černobylu vrátili medvědi hnědí, bizoni, vlci a rysi, tedy zvířata, která se už v počtu jednoho pozorovaného kusu v našich podmínkách dostávají pomalu do hlavních zpráv. A to nehovoříme ani o vzácných koních Przewalského.
Přitom tzv. rudý les v těsné blízkosti elektrárny, ve kterém dnes bují příroda, se těsně po havárii ze dne 26. dubna 1986 stal ze dne na den prakticky pouští – zahynuly zde dokonce i stromy, převážně borovice. Vzhledem k poločasu rozpadu radioaktivních prvků se předpokládalo, že poušť zde bude převažovat ještě minimálně tisíce let.
Jenže příroda se vzepřela veškerým teoriím i lidské logice. Na to, jakým způsobem to dokázala, se můžete podívat v dokumentu Černobyl ožívá, který poběží v neděli 12. dubna ve 14:15 na kanálu Viasat Nature.
autor:
Diskuze k článku „Do Pripjatě se vrací život, aneb Černobyl ožívá“