Cenotes – vstup do mayského podsvětí i vyhledávaná turistická atrakce

autor: Kateřina Francová
Yucatánský poloostrov je nejen posetý množstvím tajuplných mayských staveb, ale i jedinečným labyrintem podzemních jeskyní zaplavených vodou. Jeskyně a velké jámy obklopené džunglí známé jako “cenotes” jsou dnes turisticky vyhledávanou přírodní atrakcí. V minulosti cenotes sloužily jako zdroj pitné vody i obětiště.


Hlavní roli hraje voda

Za existenci nádherných cenotů vděčí poloostrov Yucatán svému vápencovému podloží a působení vody během dob ledových a meziledových. Jak se mořská voda střídavě zvedala a klesala, vyhloubila v podzemí labyrint chodeb, kterými proudí nejen slaná mořská voda, ale i sladká dešťová voda. Různě hustá sladká a slaná voda v podzemí vytváří vzácný jev zvaný haloklina. Voda se zde nemísí, ale je od sebe oddělená. Těžší slaná voda se drží u dna a sladká voda teče na povrchu. Hloubka přechodu mezi oběma vodami závisí na vzdálenosti od pobřeží. Uprostřed ostrova se může haloklina nacházet až stovky metrů pod povrchem.

Sladká dešťová voda v cenotech je velmi průzračná, což je důsledek jejího pomalého filtrování z povrchu vrstvami vápence do podzemí. Díky působení vody vznikly v mnoha cenotech zajímavé krápníky. Stropem také prorůstají kořeny stromů džungle, která dosud ukrývá mnohé cenoty.

TIP: Vydejte se na zájezd do Mexika. Můžete zde efektivně kombinovat pobytový a poznávací zájezd. Navštivte pyramidy a užijete si relax na pláži.

Tisíce cenotů Yucatánského poloostrova

Název “cenote” se odvozuje od mayského slova “dzonot”. To doslova znamená “jáma s vodou”. Ne všechny cenoty jsou onou jámou v zemi. Mnohé cenoty se totiž ukrývají pod zemským povrchem. Podle tvaru se cenoty běžně dělí na tři typy: uzavřené, poloodkryté a otevřené. Uzavřené cenoty jsou podzemní jeskyně vyplněné vodou. Přístup do podzemí je možný úzkou chodbou. Pokud se část stropu propadne, vznikají tzv.poloodkryté cenoty. V případě otevřených cenotů se strop propadl celý a cenote připomíná přírodní jezírko.

V současnosti se odhaduje, že na Yucatánu může být až 8 tisíc cenotů. Mnohé jsou stále neobjevené. Největší koncetrace cenotů se nachází v tzv.”prstenci cenotů”, který se táhne kolem okraje kráteru Chicxulub. Kráter na severním okraji Yucatánského poloostrova vznikl před 65 miliony lety dopadem obřího meteoritu, který byl za údajným vyhynutím dinosaurů.

Druhou oblastí s vysokou koncentrací cenotů je karibské pobřeží Mayské riviéry mezi městy Playa del Carmen a Tulum. Zde najdete spoustu otevřených cenotů jako je třeba Cenote cristalino.

Cenotes jako zdroj života i obětiště

Jak již z vyplývá z původu pojmenování těchto unikátních geologických formací, znali cenoty již staří Mayové. Pro ně byly cenoty nejen zdrojem pitné vody, ale hrály i důležitou roli v duchovním životě. Jelikož se veškerá voda na Yucatánském poloostrově stahuje do podzemí, sloužily cenoty jako studny, ze které se tahala voda na zavlažování políček. Jako zdroj vody sloužily cenoty i španělským conquistadorům. Není nic neobvyklého najít křesťanský kostel přímo nad uzavřeným cenote. Tak je tomu třeba v případě františkánského kláštera San Bernardino de Siena ve Valladolidu, který stojí přímo nad cenotem Sis Há.

Cenotes pro Maye představovaly také mystický vstup do podsvětí, které obýval bůh deště Chaaca. Aby Chaaca seslal na poloostrov blahodárný déšť a zajistil úrodu, podnikali Mayové různé rituály včetně lidských obětí, které do cenotů házeli. Nejznámějším obětištěm je Studna obětí v archeologickém komplexu Chichén Itzá, na jehož dně se našly nejen šperky, ale i kostry mladých chlapců a mužů.

Cenotes jako turistická atrakce

Dnes jsou jeskyně cenotes oblíbenou turistickou atrakcí. Průzračně čistá jezírka lákají ke koupeli v osvěžující vodě. Některé cenoty byly zahrnuty do zábavních přírodních parků, ve kterých si můžete půjčit šnorchl a jít prozkoumávat podvodní svět. Ten sice není tak bohatý jako ten mořský, ale přesto v některých cenotech je možné spatřit nějakou tu rybku, nebo třeba suchozemskou želvu.

Cenotes jsou také rájem pro potápěče, kteří zde mohou prozkoumávat zatopené jeskyně mayského podsvětí. Snad nejvyhlášenějším cenotem pro potápění je cenote Dos Ojos nacházející se nedaleko Tulumu.

Kvůli své popularitě trpí ekosystém cenotů. Proto je důležité dodržovat některá pravidla, jako je nedotýkat se kořenů, které trčí ze skály ani skalních formací, nepoužívat opalovací krémy a repelenty a před vstupem do cenotu se osprchovat.



autor:
Kateřina Francová

datum vydání:
14. února 2020


Diskuze k článku „Cenotes – vstup do mayského podsvětí i vyhledávaná turistická atrakce“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!