Víkendový výlet do Mělníka
Mělník - český Mikulov
Když přijíždíte k městu, vidíte již z dálky zámek Mělník, panorama zámecké stavby spolu s věží a okolními vinicemi připomíná moravský Mikulov. Zámek byl v restitucích navrácen rodině Lobkowiczů, ta umožňuje návštěvníkům nahlédnout do interiérů zámku i do jeho vinných sklepů. Dříve byla politická moc spojena s Mělnickým zámkem, tak tomu dnes již není a politickým centrem Mělníku je zdejší radnice, která se nachází na náměstí Míru a sídlí v ní městský úřad. I přesto, že si na úřadě nebudete muset vyřídit žádné povinnosti, stojí zato radnici navštívit, jedná se o historickou a kulturní památku s barokní věží, malovanou fasádou a renesanční klenbou.
Soutok Labe s Vltavou
Město čítající asi devatenáct tisíc obyvatel má co nabídnout. Pokud pojedete autem, můžete zaparkovat přímo v centru, nebo nechat vůz dál a vydat se prozkoumávat město po svých, tak nepřijdete o mnohé vyhlídky na soutok Labe s Vltavou, které získávají s přicházejícím podzimem neodolatelné kouzlo. Tou asi nejznámější je Vrázova vyhlídka, která se nachází pod mělnickým zámkem a kolemjdoucí si mohou výhled z ní za chladnějšího počasí vychutnat i v bezpečí restaurace.
Přestože podle obecných pravidel, by se mělo Labe vlévat do Vltavy, která je laicky řečeno dominantnější (má nejen větší průtok, ale na českém území zabírá i větší rozlohu), je tomu s ohledem na kulturní zvyklosti naopak – Vltava se vlévá do Labe a řeka pod tímto názvem teče dále krajinou. Pokud pozorujete soutok z jedné z mělnických vyhlídek, dejte si pozor na častou mýlku, kdy je Vltava chybně zaměňována s takzvaným vltavským kanálem.
Příchod jara u soutoku oznamují lány sněženek
Zajímavé jsou nejen řeky samotné, ale i přírodní podmínky, které jejich vlivem vznikají. Slepá ramena řek, zátočiny a tůně jsou útočištěm pro mnoho vzácných druhů. Samotný soutok Labe s Vltavou je součástí chráněného území Úpor-Černíkovsko, ve kterém se nachází lužní lesy tvořené jilmy a topoly. Nejzajímavější a asi turisticky nejatraktivnější jsou rozsáhlé lány sněženky podsněžník, které svými květy oznamují příchod jara.
Co se týče místních živočichů, byl na místě soutoku Labe s Vltavou potvrzen výskyt řady obojživelníků, jako zástupce jmenuji čolka obecného či různé druhy skokanů. Významná je i přítomnost dravců, kteří zde nachází bohaté loviště, mezi nimi například zástupci luňáka hnědého a červeného.
Pravé prameny obou řek jsou očím turistů zapovězeny
Pro turisty je zajímavý nejen soutok těchto dvou řek, ale i jejich počátek, tedy místo, kde pramení. Pramen Labe najdeme v Krkonoších na Labské boudě, návštěvníci ale nejsou směřováni ke skutečnému prameni, ten je z důvodů ochrany přírody pro turisty nepřístupný. Zástupy lidí jsou místo toho směrovány k uměle vytvořené kamenné studni, která stojí nedaleko, a kterou voda protéká. Z krkonošských hor Labe všemožnými oklikami ústí až do dalekého Severního moře. Pramen Vltavy, druhé řeky, která je s Mělníkem spojena, pak najdeme na Šumavě nedaleko Kvildy, pravý počátek řeky je turistům opět zamlčen.
Mělník jako rodiště svaté Ludmily
Ale zpátky k samotnému městu - před nedávnem proběhl svátek svatého Václava, který je přiřčen na 28. září, s jeho osobou je nepřímo spojen i Mělník, neboť právě zde, v původním hradišti se údajně měla narodit babička sv. Václava sv. Ludmila. Ta je mimo jiné patronkou babiček, matek, vychovatelů, ale i vinařů, což je velmi příhodné vzhledem k tomu, že Mělník je s vínem od nepaměti úzce spjat a dodnes se zde koná oblíbené vinobraní doplněné o rozličné kulturní akce.
Kostnice s ostatky mrtvých při morové epidemii
Co se památek týče, dominantou města je chrám sv. Petra a Pavla, jehož věž, která je návštěvníkům zpřístupněna, slouží jako rozhledna. Kostel je spojen s kostnicí založenou v 16. století, ve které se podle odhadů nachází ostatky více než deseti tisíců lidí, návštěva kostnice je tak zážitkem spíše pro silné povahy. Vznikla z důvodů nedostatečné kapacity nedalekého hřbitova, který v době morových epidemií nedokázal pojmout další mrtvé, proto byly starší hroby otevřeny a jejich obsah byl pak přemístěn a vyskládán v kostnici. Výše zmíněný hřbitov ale kolem kostela dnes již nehledejte, zanikl v roce 1775.
Za zmínku stojí i Pražská brána, která je pozůstatkem původního opevnění, židovský hřbitov či mělnické podzemí, ve kterém se nachází středověká studna.
Pro milovníky přírody nabízí město Mělník tři velké parky: sady Na Polabí, park Na Podolí a Jungmannovy sady, pro děti zde může být příjemným zpestřením dne krmení kachen a možnost zahlédnout nutrii říční – to oboje v parku Na Podolí. Mělník je, jednoduše řečeno, místem, kde si na své přijde celá rodina.
autor:
Diskuze k článku „Víkendový výlet do Mělníka“