Madeira: procházky lemované levádami, vodopády i tropickou květenou

autor: Aneta Růžičková
Malý ostrůvek v Atlantiku o rozloze 55 km na délku a 20 km na šířku každoročně překvapuje návštěvníky svou rozmanitostí, která vede k opravdu pestrým zážitkům. Pobyt zde si můžete užít na horách, v tropickém lese, lávových bazéncích i na poušti. Protože my jsme se vydali na ostrov věčného jara především kvůli jeho jedinečné flóře, trávili jsme většinu času loudáním podél levád. A právě na takovou procházku nyní zavedeme i vás. 


Kroky provázené bubláním levád

Na začátek by se slušelo vysvětlit, co to ty levády vlastně jsou. Jedná se o důmyslný zavlažovací systém sestávající z vodních kanálků, které přivádějí vláhu ze severu ostrova do vyprahlých údolí na jihu. První levády začaly na Madeiře vznikat již v 15. století. Byly ručně tesány do skal a dozdívány kamennou zídkou. Nyní se však na mnohých místech setkáte s betonovým zpevněním, které začalo převládat ve 20. století. 

Co je ale pro návštěvníky nejdůležitější, každou levádu provází pěšina, sloužící (především) k její údržbě. Tyto pěšiny jsou čím dál hojněji využívány k turistice a jejich největší výhodou je (kromě toho, že vás provedou oázou plnou překrásných rostlin), že vedou po vrstevnicích, a tak vás na nich nečeká žádné prudké převýšení.

Tam, kde se nevsune ani ta nejužší pěšinka, protíná leváda horskou stěnu. Pro člověka je pak zážitek střídat sluneční svit s temnotou uměle vytvořených tunelů. A pokud si zapomene vzít čelovku či jiný zdroj světla, mění se romantická procházka v dobrodružství. Tunely jsou úzké a proto počítejte s tím, že jedna baterka do páru nestačí. 

Na celém ostrově je síť levád v celkové délce téměř 200 km. My vás zavedeme na jednu z nejstarších, se zvučným názvem “Levada do Furado”, která slouží k zavlažování políček v okolí Porto da Cruz. Má dvě části, ze kterých si buď můžete vybrat, nebo je absolvovat obě. 

Nenáročná stezka na Balcões

Jedna z výhod této trasy je fakt, že se k výchozímu bodu dostanete z Funchalu linkovým autobusem za pár korun a nemusíte se vracet zpátky, kde vaše cesta začala. Procházku si tak prodloužíte do města Portela, odkud můžete jet zpět do Funchalu autobusem, nebo usmlouvat výhodnou cestu taxíkem. Do Riberio Frio se pořádají i poznávací zájezdy, takže pokud nemáte chuť si cestu zařizovat na vlastní pěst, o tento výlet nemusíte přijít.

Výchozím bodem je vesnice Riberio Frio, kde se hned po výstupu z autobusu pokocháte bazénky plnými pstruhů, neboť trasa začíná u jejich chovné stanice. Odtud máte možnost vydat se po první možné trase - na vyhlídku Balcões. Jedná se o nenáročnou procházku, která má pouhé 3 km a zvládne ji opravdu každý. Na konci cesty se ocitnete na vyhlídce, která vám poskytne pohled na skalní útesy i hluboké údolí. Přístavní město Porto da Cruz tu budete mít jako na dlani. Už při této krátké procházce se (i když krátce) seznámíte s jedinečnou květenou Madeiry. 


V obklopení pěnkav a květin

Pokud se však chcete nechat přírodou pohltit naprosto, měli byste se vydat na druhou část trasy, která vede do Portely. Projít si alespoň její část je ohromující zážitek. Vede vavřínovým lesem a je podél ní dobře zachována původní flóra ostrova.

Nejvýraznějšími květy se mohou jistě pochlubit hortenzie (Hydrangea macrophylla, Hydrangea petiolaris) a strelície (Strelitzia reginae), jejichž květenství na Madeiře dosahují obdivuhodných rozměrů. Pozorný výletník však může spatřit celou řadu rostlin a dřevin od madeirského mahagonu (Persea indica), kriticky ohroženého náprstníku (Isoplexis sceptrum), řimbaby obecné (Argyranthemum pinnatifidum), hadince převislého (Echium candicans) až po madeirské orchideje (Dactylorhiza foliosa).

Během procházky vás budou na každém kroku provázet malí pestobarevní společníčci alias Pěnkavy (Fringilla coelebs madeirensis). Ty jsou na návštěvníky zvyklé natolik, že jsou připraveny vám doslova zobat z rukou. A pokud budete mít opravdu štěstí, pokocháte se pohledem i na králíčka ohnivého (Regulus ignicapillus madeirensis), malého ptáčka se zářivě žlutou šošolkou.

Během 11 km trasy se prostředí různě proměňuje a každá jednotlivá část je něčím zajímavá. Cestu vám protnou krátké tunely a lemovat ji sem tam budou i malé vodopády. Leváda ústí do jezírka Lagao da Portela, odkud stezka strmě klesá až do města, kde naše cesta končí. Dojít až do Portely se určitě vyplatí. Už jen kvůli vyhlídce na oceán, lemované ohromnými květy kalokvětu (Agapanthus praecox).

Madeira skýtá mnoho působivých turistických tras a jistě stojí za to objevit i další levády a túry po vrcholcích hor, které jsou neméně okouzlující. 



autor:
Aneta Růžičková

datum vydání:
15. října 2019


Diskuze k článku „Madeira: procházky lemované levádami, vodopády i tropickou květenou“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!