Agarové dřevo – tekuté zlato Vietnamu

autor: Petra Halíková
Vietnam stále patří mezi země obdařené velkým množstvím stromů aquilárie a zároveň mezi země s nejkvalitnějším agarovým dřevem na světě.

Co odlišuje agarové dřevo ve Vietnamu od agarového dřeva v jiných zemích? Odpověď nalezneme právě ve stromě aquilárie. Agarové dřevo se nachází uvnitř těchto stomů. Aquilárie čítá 25 druhů, z nichž pouze 19 produkuje agarové dřevo. Právě Aquilaria Crassna rostoucí ve Vietnamu údajně vytváří to nejlepší agarové dřevo na světě. Aquilaria Crassna roste nejen ve Vietnamu, ale také v Laosu a v Kambodže. Ve Vietnamu můžete tyto stromy spatřit v oblasti z Tuyen Quang, Thanh Hoa, Nghe An až na ostrov Phu Quoc, zejména v pobřežních oblastech z Quang Binh do Binh Thuan.

Agarwood, vzácná to vůně

Aquilárie by mohly být pouze jednou z mnoha tisíců dřevin tvořících subtropické pralesy, kdyby ovšem uvnitř kmenů neprodukovaly látku zvanou agarwood nebo také oud, agarové dřevo. Jedná se o dřevo aquilárie prosycené pryskyřicemi a silicemi ztmavlé do tmavohněda. Agarové dřevo je nejdražší dřevinou na světě díky své hodnotě v mnoha kulturách a pro svou výraznou vůni. Jeho těžba podléhá přísným mezinárodním pravidlům. Silice ze dřeva těchto stromů se zpracovávají a používají pro parfémy či kadidla. Jeho pevná forma má přirozený tvar kusového dřeva, uvolňuje vůni po mírném zahřátí a tradičně se používá v domácnostech právě pro své příjemné aroma, nejčastěji ve formě vykuřovadel. Cena olejů z agarového dřeva je až 1,5krát vyšší než cena zlata, proto se jim také říká ,,tekuté zlato“. Využití agarového dřeva najdeme i v medicíně například při léčbě žloutenky a jaterní cirhózy, žaludečních vředů, nevolnostech, ale i škytavce. Pomáhá také při revmatismu a léčí astma. Má silný antibiotický účinek, který působí proti tyfu nebo tuberkulóze.

TIP: Vydejte se poznat Vietnam se specialisty na tuto destinaci. Na poznávacích zájezdech do Vietnamu vás český průvodce dlouhodobě žijící ve Vietnamu provede těmi nejlepšími památkami a přírodou.

Charakteristika aquilárie

Vietnamci tento strom nazývají trầm hương. Může dosahovat výšky až 40 metrů a v průměru kmenu má i přes dva metry. Má silné dužinaté listy, voňavé bílozelené zvoncovité květy a světle žluté, velice těžké dřevo, které se po ponoření do vody potopí. Pokud dosáhne určitého věku, je napadena speciální houbou Phaeoacremonium parasitica a kmen a kořeny začnou vylučovat aromatickou pryskyřičnou látku, která je vysoce ceněna a právě z ní se extrahuje esenciální olej. Ve volné přírodě může tvorba pryskyřice trvat mnoho let a je to s ní podobné jako s dobrým vínem. Čím starší je pryskyřice, tím cennější je. Nárůst hmotnosti a hustoty způsobené přírodním procesem vede k radikální změně zbarvení. Barva agarového dřeva se tak mění od světle béžové až po tmavě hnědou či černou. Ve Vietnamu se úspěšně daří pěstovat druh Aquilaria crassna, který dorůstá do výšky 15 – 20 metrů, výjimečně i 30 metrů. Průměr je 40 – 60 cm, výjimečně 100 cm.

Aktuální situace ve Vietnamu

Bohužel se agarové dřevo nedá synteticky vyrábět a tak je jeho těžba stále jedinou možností, jak ho získat. Stále rostoucí poptávka a neustávající těžba způsobily, že se aquilárie dostaly na seznam Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES). Těžba aquilárií, zpracování a obchodování s agarovým dřevem podléhá tedy přísným místním i mezinárodním zákonům. Těžba je povolována dotyčnou zemí a jsou stanoveny kvóty, které nesmí přesáhnout, aby druh nebyl ohrožen vyhubením. Alarmující je fakt, že v posledních letech došlo k poklesu aquilárií ve Vietnamu o více než 80% stejně jako ve zbytku Indočíny. Jen Taiwan, jakožto největší spotřebitel arganového dřeva, ročně spotřebuje asi 700 tun na kadidla. Na podporu obnovení aquilárií byly vybudovány vládní plantáže a to v Ha Tinh, Kon Tum a ostrově Phu Quoc. Také byl úspěsně zrealizován pilotní projekt ,,Udržitelná produkce agarového dřeva ve vietnamských deštných pralesech“. Také se zjistilo, že aquilárie může být uměle indukována tak, aby dávala agarové dřevo rychlostí asi 10krát rychlejší než umožňuje sama příroda. Pryskyřice je vlastně tvořena umělou infekcí a její esenciální olej je pak extrahován destilací vodou. Tyto výsledky ukazují, že plantáže s agarovým dřevem mají potenciál se rozvíjet a poskytovat dlouhodobé a stabilní zdroje agarového dřeva, které by mohly poskytnout příležitosti k vytváření příjmů pro rodiny s nízkými příjmy žijícími v oblastech projektu a v jejich okolí.


autor:
Petra Halíková

datum vydání:
8. srpna 2019


Diskuze k článku „Agarové dřevo – tekuté zlato Vietnamu“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!